Ermal Meta realizon provën e parë në Eurovizion (VIDEO)

Sonte provën e tij të parë në skenën e Eurovizionit e ka pasur edhe shqiptari tjetër, Ermal Meta.

Duke qenë se këtë vit në Eurovizion marrin pjesë tre shqiptarë për tri shtete të ndryshme, Ermali sonte bëri provën e parë për Italinë.

Ermali e këndon këngën “Non Mi Avete Fatto Niente” bashkë me Fabrizio Moro.

Pasi Italia jep vit për vit para për tu mbajtur Eurovizioni, këngëtarët nga ky shtet çdo vit shkojnë drejt në finale.

Ermali me datë 12 maj do të këndojë në finalen e Eurovizionit, këngë kjo në gjuhën italiane dhe fituese e Sanremo 2018. / KultPlus.com

Kënga e Ermal Metës në Sanremo, e inspiruar nga një sulm terrorist

Shqiptari Ermal Meta ka përvjelë mëngët për pjesëmarrjen e tij në Sanremo.

Pasi vitin e kaluar ai u rendit në treshen më të mirë, këtë vit Meta dëshiron që të synojë fitoren në festivalin me renome në Itali.

Bashkë me Fabrizio Moron, Ermal Meta ka krijuar një këngë e cila bartë pas saj një mesazh dhe kauzë.

“Kënga është një përgjigjje ndaj sulmeve terroriste që ndodhën në Manchester, në koncertin e Ariana Grande. Kur dikush ka të ftohtë, është i frikësuar, e përqafon tjetrin. Muzika e zgjon ndërgjegjen më shumë sesa diskursi politik. Muzika i bashkon njerëzit” i ka thënë Ermal Meta Corriere Della Serra.

Ermal Meta këtë vit në Sanremo merr pjesë bashkë me Moron me këngën “Non mi avete fatto niente” (Nuk më ke bërë asgjë).

Ermali gjithmonë përkujdeset që këngët e tij të kenë një mesazh pas tyre. Vitin e kaluar, kënga e tij përkrahte kampanjën kundër dhunës në familje. Fabrizio, këngëtari që do të performojë me të, para disa vitesh në Sanremo u paraqit me një këngë kundër grupeve mafioze në Itali, shkruan KultPlus.

SANREMO do të nisë me 6 shkurt, dhe do të jenë pesë net spektakël e muzikë deri në natën finale. Fituesi i Sanremos do të dihet me 10 shkurt.

Ermal Meta tanimë numëron disa pjesëmarrje në SANREMO. Vitin e kaluar ai fitoi edhe çmimin e kritikës.
Meta mbrëmë ka marrë çmimin për albumin më të mirë italian, në ndarjen e çmimeve ROCKOL AWARDS në Itali. / KultPlus.com