Gatimet tradicionale shqiptare mbërrijnë në Bruksel

“Place du Luxembourg” në Bruksel (i njohur ndryshe si “Sheshi i burokratëve dhe gazetarëve”) si kurrë më parë u vesh me ngjyrat shqiptare.

E kuqja dhe e zeza e flamurit kombëtar u sollën në shesh nga autobusi i Shijes “Neranxi”, i cili kaloi Europën për pothuajse 1600 km, duke filluar nga Tirana në Bruksel me sloganin e famshëm anlez “Chef on Roads” që me produktet e kësaj kompanie realizuan për diasporën, eurodeputetët dhe turistët receta tradicionale shqiptare.

Aroma dhe shija e “byrekut”, “trahana”, “Tavë Kosi”, “Qofte me Lëng”, buka me fiq e gatuar me pasion dhe kreativitet nga kuzhinierë profesionistët shqiptarë pije tradicionale shqiptare si “raki” dhe birrë, u paraqitën një pjesë të rëndësishme të Shqipërisë në kryeqytetin e politikës së vjetër të kontinentit.

Brukseli i hap kështu rrugën Shqipërisë europiane që pretendon identitetin e vet europian, jo vetëm nëpërmjet komunitetit shqiptar që jetojnë në këtë Europë gati prej një çerek shekulli, por edhe nëpërmjet artit të gatimit, si çdo zhanër artistik, bashkon popujt mes tyre./k.s/ /a.g/A.T.SH/ KultPlus.com