Vdes gazetari investigativ holandez, u qëllua nëntë ditë më parë

Gazetari i njohur holandez në fushën e krimit, Peter de Vries, i cili u qëllua dhe u plagos rëndë në Amsterdam nëntë ditë më parë, ka vdekur.

Të afërmit e tij kanë thënë se “Pjetri luftoi deri në fund, por nuk ishte në gjendje të fitonte betejën”.

Të shtënat më 6 korrik tronditën Holandën, të njohur me hetimet e De Vries ndaj mafiozëve të drogës. Dy të dyshuar u arrestuan.

De Vries, 64 vjeç, u qëllua në kokë disa minuta pasi u largua nga një studio televizive.

Ai ishte vlerësuar lartë për raportimin e tij në nëntokën holandeze – përfshirë rrëmbimin e milionerit të birrës Freddy Heineken në vitin 1983.

“Ai është i rrethuar nga njerëzit që e duan atë”, thuhej në deklaratën e të afërmve. “Pjetri ka jetuar me bindjen e tij: ‘Në gjunjë të përkulur nuk ka asnjë mënyrë të jesh i lirë'”. / Koha.net / KultPlus.com