Nënshkruhet marrëveshja për investime të reja që do të transformojnë hyrjen e Prishtinës

Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku si dhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, nënshkruan sot marrëveshje bashkëpunimi për investime që do të transformojnë hyrjen e Prishtinës, shkruan KultPlus.

Sipas njoftimin të ministrit, do të ketë gjelbërime masive të rrethrrotullimit dhe ndërtimi i dy mbikalimeve për këmbësorë.

Për këto investime shumë shpejt do të hapet edhe thirrja për dizajn e ide.

Njoftimi i plotë i ministrit Lumir Abdixhiku:

Sot bashkë me Shpendin nënshkruam Marrëveshje Bashkëpunimi për investime që do të transformojnë Hyrjen e Prishtinës. Përveç rregullimeve të nisura në atë pjesë, do të vazhdojmë me gjelbërimin masiv të rrethrrotullimit dhe ndërtimin e dy mbikalimeve për këmbësorë. I pari do të lidhë lagjet në të dy anët e rrugës. I dyti, më i rëndësishmi, do të jetë edhe simbol hyrjeje në Kryeqytet. Për të do të angazhohen palët me interes, përfshirë dhe Shoqatën e Arkitektëve të Kosovës – për t’i dhënë Kryeqytetit një simbol të ri.

Thirrja për dizajn e ide do të publikohet shpejtë. Do të jetë mundësi e mirë për secilin krijues inxhinierik të lë një shenjë.

Diskutuam edhe projektet tona të përbashkëta, me theks të veçantë Rrugën A, Kolektorët si dhe zgjidhjen e shumëpritur për lidhje të rrethit të Fushë Kosovës me Lagjen Arbëri. / KultPlus.com