Rita Ora anulon pjesëmarrjen në Festivalin e Solsticit në Islandë

Rita Ora përmes rrjetit social Facebook, konfirmon mos-prezencën për përformim në Festivalin e Solsticit në Islandë, Rita ka kërkuar falje të gjithë fansave të saj, ku ka përmendur që do të ishte shumë e lumtur nëse do të ishte pjesë e festivalit për t’i ndarë të gjithë ato momente të mira me ta.

Rita është shprehur “Unë kam pasur probleme me ri-infektim, me një infeksion në gjoks, dhe jam këshilluar nga mjekët e mi që të marr pushim për t’u shëruar, isha kaq e ngazëllyer për kohën që do e kaloja në Islandë, dhe të bëhem pjesë e festivalit. Unë asnjëherë nuk bëjë ndonjë anulim, pa një arsye të fortë, pasi jam mirënjohëse për të gjitha mundësitë që më jepen për të përformuar, dhe e dua përformimin. Jam veçanërisht e dëshpruar dhe zemerthyer për fansat e mi të mrekullushëm, kërkoj falje që nuk do jem aty, ju dua të gjithve dhe faleminderit për mbshtetjën”, ka përfunduar Rita Ora postimin e saj. KultPlus.com

Në Islandë, dhurata më e mirë është libri

“Më mirë mos të kesh një palë këpucë, se sa mos të kesh një libër!,- thotë një shprehje e vjetër islandeze. Dhe jo më kot… Në Islandë, dhurata ideale për Krishtlindjet është një libër.

Mbrëmjen e 25 dhjetorit, islandezët e kalojnë duke lexuar dhe duke ngrënë çokollata, derisa t’u mbyllen sytë. Kjo ka çuar në një traditë të gjatë, që daton që nga Lufta e Dytë Botërore e që njihet me emrin “jolabokaflood”, që do të thotë “Christmas Book Flood”, që nënkupton njëfarë përmbytjeje nga librat e Krishtlindjeve.

“World Economic Forum” e cilëson Islandën si një ndër vendet më të arsimuara në botë, transmeton tch. Sipas statistikave, 1 në 10 islandezë gjatë jetës publikon një libër.

Edhe shtëpitë botuese, i nxjerrin titujt e rinj gjithmonë para Krishtlindjeve, sepse kjo është periudha kur në mbarë vendin shiten më shumë libra./ KultPlus.com