Jacqueline Kennedy: Ekzistojnë 2 lloje grash, ato që duan pushtet në botë dhe ato që duan fuqi në dashuri

Të gjithë flasin për të, E bëjnë media të shkruara dhe dixhitale, sepse ajo ishte gruaja e John Fitzgerald Kennedy, më pas e veja e tij, por ajo ishte gjithashtu një ikonë e stilit shumë e vlerësuar dhe e dashur, deri në momentin kur zgjodhi të bëhej zonja Onassis. Por kush e di nëse me gjithë ato fjalë të shkruara dhe të folura, e gjithë bota e dinte se çfarë fshihej pas buzëqeshjes së fotografuar të Jacqueline Kennedy.

Ndoshta nuk kishte vetëdije ose mbase ishte vërtet më e lehtë të pretendoje se nuk e shihje, sepse miti i përsosmërisë, i mishëruar nga Jackie dhe John, nuk mund të shembej në një mijë pjesë. Ajo e ish zonjës së parë të Shteteve të Bashkuara, në veçanti, ishte një jetë pa dyshim e rehatshme, por jo pa sakrifica, mundime dhe vuajtje të jetuara me stoicizmin më të madh. Duke filluar nga pranimi i të gjitha tradhëtive të burrit të saj, tek problemet e fertilitetit e deri te heqja dorë nga karriera e saj personale.

Jacqueline Kennedy dhe JFK: miti i përsosmërisë

Përtej sekreteve të fshehura, përfundimin tragjik si në tragjeditë greke, kritikat dhe duartrokitjet, nuk mund të mohojmë se Jackie dhe John kanë mishëruar dhe i kanë dhënë jetë mitit të përsosmërisë. Një princ dhe princeshë që mbanin rroba moderne dhe që jetonin në një kështjellë në formën e një Shtëpie të Bardhë. Një çift i pushtetshëm, si askush më parë, i cili parashikonte një përzierje fitimprurëse nga çdo këndvështrim dhe që, megjithatë, fshihte pas bukurisë dhe ikonës, të gjitha hijet dhe fantazmat e martesës.

Jacqueline Kennedy: dashuria mbi të gjitha

“Ekzistojnë 2 lloje grash: ato që duan pushtet në botë dhe ato që duan fuqi në dashuri”.

Fjalët e thëna nga Jackie në këtë deklaratë emblematike na bëjnë të imagjinojmë se zonja e parë po identifikohej. Sigurisht që dashuria për të nënkuptonte shumë, ose ndoshta gjithçka, siç dëshmohet nga zgjedhja për të qëndruar pranë atij burri, dhe tradhtive të tij, përjetë. Dhe siç thoshte ajo vetë: “Herën e parë martohesh për dashuri, të dytën për para, të tretën për shoqërinë”.

JFK ishte burri i parë i Jacqueline, i dyti do të ishte pronari grek Onassis dhe i treti nuk do të mbërrinte kurrë.

Moderne dhe e bukur: një përrallë bashkëkohore

Jackie dhe John ishin të pashëm, të rinj dhe me stil dhe ndoshta këto karakteristika ndihmuan në krijimin e legjendës. Po kështu edhe për modernitetin e tyre: është çifti i parë politik që shfaqet dhe ndërvepron me qytetarët, i njëjti që shfaq veshje dhe kostume institucionale, madje edhe ai rozë i firmosur nga Chanel dhe që u lye me gjak. Një përrallë bashkëkohore, pa dyshim për të, por pa fund të lumtur.

Hijet dhe sekretet e martesës

Por atë që ndodhte kur dera mbyllej dhe daljet zyrtare linin hapësirë ​​për intimitetin, askush nuk mund ta dijë, ose pothuajse. Sigurisht misteri i Shtëpisë së Bardhë ishte i thellë, por shumë nga kjo ishte zbuluar nga fjalët e vetë Jackie: “Unë nuk mendoj se ka burra besnikë ndaj grave të tyre.” Po i referohej tradhtive të burrit të saj me Marilyn Monroe? Diva, megjithatë, nuk do të kishte qenë e vetmja, së bashku me të ishte edhe Judith Campbell, e dashura e bosit të mafies Sam Giancana.

Fundi i një miti të përjetshëm

Më 22 nëntor 1963 në Dallas, Jackie vesh kostumin e saj të preferuar, atë rozë të Chanel. John kërkon që makina të qëndrojë hapur, sepse të gjithë duhet të admirojnë bukurinë e gruas së tij, në fund të fundit, imazhi është gjithçka. Pastaj tre të shtëna me pushkë ndryshojnë rrjedhën e historisë: atë ditë vdes politikani John Fitzgerald Kennedy dhe lind miti i JFK. Në tmerrin dhe mosbesimin e turmës së qytetarëve në rrugë, Jackie bëhet e vetëdijshme për fundin dhe përqafimi i burrit të saj, me vetëm tre fjalë, kristalizon mitin: “Të dua Jack”. / bota.al/ KultPlus.com

Fakte interesante për jetën e Jacqueline Kennedy

Ikona e bukurisë, por edhe një ndër zonja e para, më të dashura për amerikanët, Jacqueline Kennedy, nuk ka bërë një jetë aq të qetë sa në dukje.

1. Para John Kennedy, Jackie ishte fejuar me një burrë tjetër

Para se të lidhej me John Kennedy, ajo ishte fejuar me John Husted të cilin e kishte njohur vetëm prej dy muajsh. Çifti kishte planifikuar të martohej në qershor, por në mars ajo u njoh me ish-presidentin, dhe ndërpreu fejesën e parë.

2. Prejardhja e Jackie u falsifikua

Nëna e Jackie, ishte përpjekur që gjithmonë të ruante imazhin e një familje të privilegjuar. Por në realitet, Jackie, nuk kishte lidhje aspak me origjinën franceze. Paraardhësit e saj, ishin nga Irlanda, të cilët kishin emigruar në Amerikë. Ndonëse nëna e saj mbahej si një aristokrate nga radhët e katolikëve francezë, kjo nuk ishte e vërtetë.

3. Propozimin për martesë të Kennedy-t, Jackie e pranoi dy muaj pas

Pasi John Kennedy i propozoi asaj për martesë, ajo bëri një udhëtim 30-ditor në Evropë, për të menduar në lidhje me përgjigjen.

4Ajo e urrente fustanin e nusërisë dhe dasmën e saj

Ndonëse fustani i nusërisë, ishte një veshje klas, e kuruar në detaje, Jackie në fakt e urrente atë. Ajo kishte deklaruar, se ky fustan i tregonte gjoksin e vogël. Edhe ceremonia e dasmës nuk ishte ajo që Jackie kishte ëndërruar. Ajo kishte dëshirë që të festonte vetëm me të afërmit e saj, por festa mori përmasa të mëdha.

5. Jackie abortoi 3 herë

Jackie Kennedy lindi fëmijën e saj të parë, Carolinën, në vitin 1957. Por para kësaj kishte pësuar një abort. Pas lindjes së djalit, ajo pësoi edhe dy aborte të tjera.

6. Vjehrri e kishte paguar me 1 milion dollarë, për të mos u ndarë nga John Kennedy

Martesa nuk ishte shumë e lumtur për Jackie Kennedy. Ajo e dinte se bashkëshorti e tradhtonte, shtuar edhe faktin e aborteve, ndaj ajo e vuajti shumë martesën e saj. Menjëherë para zgjedhjeve presidenciale, Jackie kërkoi një divorc. Por babi i John, duke qenë i etur për të ruajtur pamjen e një familjeje të lumtur, nga frika se divorci do të ndikonte në opinionin publik për imazhin e të birit, i ofroi asaj 1 milion dollarë, në këmbim që të hiqte dorë nga ideja e divorcit.

7. Hobi i Jackie ishte një pasdite me djathë të skuqur

Përveç shëtitjeve, ajo pasditet i kalonte shtrirë në dhomën e saj. Ushqimi i preferuar ishte djathi i skuqur.

8. Ajo hapi një shkollë për fëmijët e saj në Shtëpinë e Bardhë

Jackie tregonte një kujdes të madh ndaj fëmijëve të saj, ndaj nuk dëshironte që ata të ishin në qendër të vëmendjes. Për këtë arsye ajo hapi një shkollë në Shtëpinë e Bardhë, në katin e tretë, dhe ftoi edhe disa fëmijë të tjerë të administratës së Kennedy-t.

9. Ajo mori një çmim Emmy

Kur ajo u shpërngul në Shtëpinë e Bardhë, menjëherë ndërhyri duke e bërë atë një shtëpi moderne. Në vitin 1962 televizionet kombëtare, transmetuan një turne në Shtëpinë e Bardhë, në mënyrë që publiku t’i njihte nga afër ambientet e reja. Për këtë ajo fitoi një çmim Emmy dhe është Zonja e Parë dhe e vetmja që ka një trofe të tillë.

10. Ajo nuk e hoqi për një kohë të gjatë kostumin rozë të larë në gjak nga vrasja e bashkëshortit

Kostumi rozë që ajo kishte veshur, ditën që Kennedy vdiq, ishte i mbuluar me gja. Por ajo nuk pranoi ta hiqte, dhe për një kohë e ka mbajtur veshur. Pas disa orësh nga vrasja, ajo u shfaq me kostumin rozë lyer në gjak, për të treguar se çfarë i ndodhi Kennedy-t.

11. Ajo është një redaktore e autobiografisë së Michael Jackson

Jackie Kennedy pati një karrierë si redaktuese librash. Ajo redaktoi edhe autobiografinë e Michael Jackson, që u botua në 1988. Jackie i pagoi atij, 300.000 dollarë. Por ajo nuk kishte dëshirë, që emri i saj të publikohej në librat që redaktonte. /dritare.net/KultPlus.com