Vdiq bateristi i “Bubby Holly”, Jerry Allison

Ka vdekur në moshën 82 vjeç baterisit i “Bubby Holly” Jerry “JI” Allison. Ai po ashtu ishte bashkë-shkrues i disa prej hiteve të tyre më të mëdha.

Faqja zyrtare në Facebook për Holly njoftoi vdekjen e Allison, megjithëse nuk u tregua shkaku apo data e vdekjes.

“JI ishte një muzikant përpara kohës së tij dhe padyshim që energjia, idetë dhe aftësia e tij e jashtëzakonshme kontribuan që si The Crickets ashtu edhe rock n’roll të bëheshin një sukses i tillë. Buddy shpesh shpallet si kantautori origjinal, por JI gjithashtu shkroi dhe frymëzoi kaq shumë këngë që do të vazhdonin të ishin klasike të përjetshme.”

Allison, i lindur në vitin 1939, u takua me Holly-n në vitet pesëdhjetë dhe të dy filluan të luanin si duo – Allison në bateri, Holly në kitarë dhe vokal. Sipas një biografie në AllMusic ./ KultPlus.com