Përmbytet qyteti antik Petra në Jordani, dalin pamjet e pabesueshme

Qyteti antik i Petra-s, i gdhendur në shkëmb, është përmbytur pasi një shi i rrëmbyeshëm goditi vendin arkeologjik, duke detyruar banorët dhe turistët të evakuohen.

Ngjarjet ekstreme të motit janë shumëfishuar kohët e fundit në mbarë botën. Dhe në Jordani, pamjet e kapura nga kamerat ishin vërtet befasuese kur ujërat vërshuan monumentin ikonik arkeologjik që ka qëndruar për 2000 vjet.

Rreth 1,700 turistë dhe vendas u urdhëruan të evakuonin zonën për sigurinë e tyre. Pamjet nga atraksioni turistik më i ngarkuar i Jordanisë, në jug të Jerusalemit, tregojnë një lumë uji që derdhet në grykën në hyrje të tempullit të Petrës ndërsa turistët e panik ikin.

Ministria e Antikiteteve të Jordanisë ndërtoi një digë për të parandaluar hyrjen e ujit në grykën që çon në Al-Khazneh, e njohur si thesari.

Në vitin 2014 u instalua një sistem alarmi si mbrojtje shtesë, me sirena të aktivizuara kur uji i përmbytjes ngrihet mbi një nivel të caktuar./abcnews.al/ KultPlus.com