Vdes në moshën 45-vjeçare Joey Jordison, bateristi themelues i ‘Slipknot’

Foto: Getty Images

Ish-bateristi i rock bandës amerikane ‘Slipknot’, Joey Jordison, ka vdekur në moshën 46 vjeç.

Në një deklaratë, familja e Jordison tha se ai vdiq në gjumë.

Ata nuk dhanë shkakun e tij të vdekjes, por thanë se vdekja e tij i kishte lënë ata me “zemra të zbrazëta dhe ndjenja të pikëllimit të papërshkrueshëm”, transmeton KultPlus.

Jordison ishte një nga anëtarët e Slipknot, duke themeluar bendin në vitin 1995 së bashku me Shawn Cruhan dhe basistin Paul Grey.

Grupi publikoi një album të suksesshëm debutues katër vjet më vonë.

Grupi vazhdoi të shiste miliona albume në të gjithë botën, të gjente suksesin kryesor në listat amerikane dhe më pas fitoi çmimin Grammy.

Slipknot është i njohur më së miri për një stil unik muzikor rock dhe të veshur me maska ​​të stilit horror gjatë interpretimit.

Jordison mbeti pjesë e grupit deri në vitin 2013. Më pas, ai zbuloi se u largua pasi u diagnostikua me mielit tërthor, një formë e sklerozës multiple./ KultPlus.com