Jeta e trazuar e ikonës së Hollivudit, Judy Garland

Judy Garland ishte ikona e shkëlqyer e vjetër e Hollivudit. Pasi luajti në filmin “The Wizard of Oz” në 1939, aktorja adoleshente u fundos në famën e keqe. Ndërsa Dorothy preku zemrat amerikane në kërkimin e saj për lumturinë “Mbi Ylberin”, aktorja më pas nuk arriti të  gjejë më veten kurrë.

Pas skenave të filmave të saj hit, jeta e Garland u dëmtua nga një varësi e përjetshme ndaj drogës. Garland u torturua nga drejtuesit e studios duke manipuluar çdo lëvizje – nga uria e saj në një dietë kafeje dhe cigaresh deri në shtyrjen e saj për të abortuar fëmijën e saj të parë.

Sidoqoftë, Garland u mësua në një moshë shumë të re se shfaqja duhet të vazhdojë – dhe kështu ndodhi, edhe nëse kjo shpesh nënkuptonte dozimin e vetes me amfetamina për të qëndruar zgjuar dhe për të mbuluar plagët e vetëshkaktuara në kyçet e saj.

Edhe pse seria e saj televizive mbaroi, Garland ishte ende në kërkesë si një argëtuese, duke luajtur koncerte nëpër botë. Por jeta e saj personale ishte shumë e trazuar. Pas shumë ndarjeve, në vitin 1965,  Garland u dorëzua edhe mbi kujdestarinë e fëmijëve.

Ajo u rimartua shpejt – këtë herë me aktorin Mark Herron. Por ai bashkim zgjati vetëm disa muaj, ku më  pas edhe u ndanë . Çifti u divorcua zyrtarisht në vitin 1967, në të njëjtin vit Garland bëri një rikthim të vlerësuar në mënyrë kritike në Broadway për At Home në Pallat.

Vitin tjetër, Garland shkoi në Londër. Ajo ishte në telashe personale dhe financiare. Gjatë shfaqjeve, në klubin e natës në Talk of the Town, Garland nuk ishte në gjendje të mirë në skenë.

Garland u martua me ish-menaxherin e klubit Mickey Deans në mars 1969. Megjithatë, vetëm disa muaj më vonë, më 22 qershor të vitit 1969, ajo vdiq në Londër nga ajo që u raportua të ishte një mbidozë aksidentale.

Garland kaloi jetën e saj duke kërkuar Oz dhe duke ëndërruar për një vend diku mbi-ylberin, ku bota ishte me shkëlqim dhe teknik. Për fat të keq, rruga e verdhë me tulla përmes Hollivudit nuk e çoi më kurrë atje./KultPlus.com