Krahasimi i dy fotografive arrin në një përfundim: Estetika admirohet në një nivel të pashëndetshëm

Stereotipat e shumta të zmadhuara të pamjes fizike janë bërë një fenomen tashmë i rrezikshëm për shëndetin mendor dhe fizik të personave që ndjehen të pasigurt në trupin e tyre, kjo pasohet edhe nga vetë shoqëria e cila çdo ditë po vazhdon që të shpërblejë estetiken, pra të bukurën duke harruar se gratë nuk janë të destinuara të duken njësoj e aq më pak ‘perfekte’.

Disa ditë më parë, në rrjete sociale është bërë virale fotografia e modeles amerikane Kendall Jenner, që është postuar me datë 12 shkurt, ku modelja e cila është e veshur me rroba banje ka shfaqur një trup që nga shumë njerëz konsiderohet ‘perfekt’.

Ndërsa në anën tjetër të fotos është shfaqur fotoja e Alyssa Carson, një astronaute 19-vjecare, e cila është bërë personi më i ri në histori duke kaluar të gjitha testet hapësinore të NASA-s dhe që njëkohësisht po përgatitet të jetë njeriu i parë që udhëton në Mars.

Ky krahasim ndaj dy fotografive krejtësisht në kontrast me njëra-tjetrën, sollën në një konkluzion ku krijimi i idhujve ‘plastikë’ që shesin produkte në industrinë komzetike dhe rrjetet sociale që po admirojnë masivisht postimet e gabuara, kanë ndikuar dhe ende vazhdojnë të ndikojnë në komplekset e tepërta të njerëzve të tjerë duke depërtuar kështu tek mendimet e tyre. / KultPlus.com

Kendall Jenner bëhet “Ikona e Vitit”

Modelja e njohur Kendall Jenner dërgoi në shtëpi çmimin më të madh në Revolve Awards.

23 vjeçarja mori çmimin më të madh ‘Ikona e Vitit’ gjatë ceremonisë që u mbajt mbrëmë në Palms Casino Resort, Las Vegas.

Në mbrëmje ishin të ftuar edhe modele të tjera si: Shay Mitchell, Emily Ratajkowski dhe Olivia Culpo.

Jenner shkëlqeu në mbrëmje me fustanin e zi duke treguar format perfekte të trupit të saj. /KultPlus.com