Vdes Zefi i ‘Këngës së Zagrebit’

Këtë të shtunë është bërë e ditur se ka vdekur Zef Kaçinari historia e së cilit ishte kthyer në këngë në veprën “Kënga e Zagrebit”.

Ai në vitin 1965 kishte kryer një vrasje në Zagreb të Kroacisë, për çfarë edhe është bërë kënga për të, njofton Klankosova.tv.

Gazetari kosovar, Enver Robelli, i cili vite më parë ka bërë një profil për Zef Kaçinarin, e të cilin ai e ka kthyer për audiencën, pas publikimit të lajmit për vdekjen e tij.

“Nga Zagrebi bëhet e ditur se ka ndërruar jetë Zef Kaçinari. Po, Zefi i këngës së Zagrebit. Në vijim po e postoj një shkrim për krejt historinë e Zef Kaçinarit. Teksti është botuar para më shumë se një dekade te “Koha Ditore”. Ky shkrim synon të përshkruajë një tragjedi që ndodhi në Zagreb si dhe rrethanat që i paraprinë asaj, pastaj jetën në burg dhe pas burgut të Zef Kaçinarit. Historia e kësaj vrasjeje siç paraqitet në këngë është vetëm një episod i paplotë. Andaj një ditë në Zagreb e pata takuar Zef Kaçinarin, i cili nisi rrëfimin… dhe në një moment i rrodhën lotët… Zefi nuk ishte vrasës me paramendim, atë e bënë doras rrethanat e jetës së një mërgimtari shqiptar. Historia e tij fillon në një fshat të Prizrenit…”, ka shkruar Robelli në Facebook. /KultPlus.com