Një kështjellë historike e shekullit të 13 -të shitet për 11 milionë paund

Kalaja Lympne e vendosur në Hyte, Kent është shfaqur në tregun e pasurive të patundshme.

Shtë një kështjellë e shekullit të 13 -të, e cila është përdorur për dasma dhe ngjarje të tjera gjatë njëzet viteve të fundit.

Përveç vendbanimit të fisnikërisë, ai më parë ishte përdorur si një objekt ushtarak.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u përdor për të vëzhguar raketat V1 të rrëzuara nga britanikët.

Pas përfundimit të luftës u ble nga Henry Beecham, i cili shtoi kullën. Në vitet 1960, ajo ishte në pronësi të familjes.

Kalaja ofron një pamje të bukur të Kanalit Anglez, ajo është vizituar nga shumë të famshëm, premiera dhe muzikantë, dhe Sir Paul McCartney me grupin e tij Wings regjistroi një pjesë të albumit “Back To The Egg”.

Pronari aktual Robert Tylor bleu kështjellën në vitin 2011 dhe tani po e shet atë për 11 milionë funte./KultPlus.com