Koleksioni i Harry Potter me mbi 5000 artikuj fiton Rekordin Botëror Guinness

Një grua nga Uellsi fitoi një rekord botëror Guinness për koleksionin e saj prej 5,284 pjesësh të kujtimeve të Harry Potter.

Tracey Nicol-Lewis tha për Guinness World Records se ajo filloi të mbledhë mallra nga seria e librave të JK Rowling dhe përshtatjet e filmit në vitin 2002. Si pasojë, koleksioni i saj tani përfshin libra të edicionit special, lodra, zinxhirë çelësash, ilustrime, kopje reserve, komplete Lego dhe më shumë.

Nicol-Lewis, dasma e së cilës ishte me temë Harry Potter, tha se koleksioni i saj zë tre dhoma të tëra të shtëpisë së saj.

Rekordi i mëparshëm i përkiste banores së Uellsit, Victoria Maclean, e cila grumbulloi një koleksion prej 3,686 artikujsh./KultPlus.com