Atmosferë e magjishme në amfiteatrin e Durrësit, rikthehen shfaqjet teatrale me komedinë “Martesa”

Trupa e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka rikthyer shfaqjet teatrale duke i dhënë fund heshtjes skenike gjatë 14 muajve të fundit për shkak të masave kufizuese anticovid.

Në një atmosferë të magjishme në amfiteatrin e Durrësit, mbrëmjen e djeshme u shfaq komedia “Martesa”, duke shënuar edhe një rikthim të suksesshëm të teatrit të qytetit si dhe shpresën e besimin që shumë shpejt teatri do të kthehet edhe në skenën e tij tradicionale dhe jeta artistike do të rigjallërohet.

Kjo shfaqje u ndoq me një interes të madh nga qytetarë durrsakë, duke kthyer jo vetëm magjinë e teatrit, por edhe duke promovuar trashëgiminë e pasur kulturore historike të Durrësit.

Qyteti bregdetar ofron shumë hapësira për të zhvilluar shfaqje në ambiente të hapura ndaj ky sezon do të jetë turistik, por edhe kulturor. / atsh / KultPlus.com