Boris Johnson do të jap dorëheqje, gati plani për largimin e tij

Boris Johnson do të japë dorëheqjen si lider konservator sot, pas dorëheqjeve të mëtejshme ministrore këtë mëngjes, njofton BBC.

Por ai planifikon të vazhdojë të shërbejë si kryeministër deri në vjeshtë për të lejuar që një garë për udhëheqje konservatore të zhvillohet në verë.

Disa deputetë konservatorë po bëjnë thirrje që ai të tërhiqet menjëherë pasi më shumë se 50 ministra dhe ndihmës të qeverisë u larguan nga qeveria e tij, transmeton KultPlus.

Udhëheqësi i Laburistëve Keir Starmer e mirëpret lajmin, duke thënë se konservatorët kanë “shkaktuar kaos në vend” gjatë një krize të kostos së jetesës.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss – e cila ka qëndruar e heshtur për ditë të tëra – po ndërpret një udhëtim jashtë vendit dhe po kthehet në Londër.

Ndërsa sekretarja e re e arsimit Michelle Donelan dhe sekretari i Irlandës së Veriut Brandon Lewis dhanë dorëheqjen nga kabineti. /KultPlus.com