18 vjet nga debutimi zyrtar i Messit me Barcelonën

16 tetori 2004 është një datë e rëndësishme në historinë e FC Barcelonës , ​​pasi në atë ditë debutoi në ndeshje zyrtare, Lionel Messi si lojtar i Barçës.

Argjentinasi, i cili kishte bërë tashmë debutimin e tij me ekipin e parë në një miqësore kundër Portos më 16 nëntor 2003, hyri në lojë në minutën e 82-të të derbit kundër Espanyol, duke e zëvendësuar Decon , i cili ishte autori i golit të fitores, transmeton Klankosova.tv.

Messi ishte vetëm 17 vjeç, 3 muaj e 22 ditë kur e bëri debutimin e tij zyrtar me Barçën dhe më pas kaloi 17 sezone në ekipin e parë në të cilin u bë futbollisti më i mirë në histori.

Leo shënoi 672 gola në 778 ndeshje , fitoi 35 tituj dhe fitoi të gjitha çmimet e mundshme individuale; duke theksuar shtatë herë Topin e Artë .

Në verën e vitit 2021, Messi përfundoi kontratën e tij me Barçën dhe nënshkroi për Paris Saint-Germain.

Argjentinasi i jep fund marrëdhënies me kampionin francez në verën e ardhshme dhe së fundmi po krijohet mundësia e një kthimi në “Camp Nou”./ KultPlus.com

Pushimet që 11-vjeçari nuk do t’i harrojë kurrë, Messi i bashkohet teksa ai po luante me top në plazh

Ikja me pushime në shumicën e rasteve është e planifikuar. Planifikohet po ashtu edhe rutina ditore, por kurrë nuk mund të parashikosh që gjatë pushimeve pas krahëve do të vijë idhulli më i madh i yti.

Mackenzie O’Neill nga Londra, ishte duke luajtur vetë me top në rërën e ishulli Antigua në Karabie, ndërsa për disa çaste ai do të jetojë një ëndërr.

Pas tij vjen Leo Messi bashkë më fëmijët e tij dhe nisin të luajnë së bashku.

“Messi ishte me familjen e tij në plazh. Unë po luaja me top vetëm kur pashë Leon të vinte. Kemi luajtur për 45 minuta pothuajse,” tregoi MacKenzie për gazetën argjentinase Ole.

Edhe pse nuk shkëmbyen shumë fjalë për shkak të gjuhës, 11-vjeçari tha se nuk do ta harrojë kurrë këtë eksperiencë.

Mediat angleze kanë ripublikuar momentin emocionues që është filmuar kohë më parë. / KultPlus.com