Dhuro librin tënd të dashur, për të risjellë emocionet e leximit tek ai që e gjen

Muaji tetor është pagëzuar si muaji i librit. Nën moton “Lexo shqip!”, ministria e Kulturës nis një fushatë për leximin, të quajtur “Dhuro, gjej, lexo”, që synon të nxisë drejt leximit, brezin e ri.

Është një ide e thjeshtë dhe sfiduese, që konsiston në lënien e një libri të dashur në një ambient publik, në stol, urban, stacion, kafene etj., në të cilin shkruani një shënim për këdo që e gjen.

Kjo nismë do zhvillohet përmes një sfide në rrjetet sociale, ku secili që lë librin e tij të preferuar diku, bën një foto ose video dhe e poston në faqen e tij.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti përmes një video ka ftuar në këtë nisëm që të jenë të gjithë pjesë saj e të nominojnë 3 persona të tjerë të bëjnë të njëjtën gjë si ju. Pra nëse gjejnë një libër, të lënë diku, dhe të ndajnë foton edhe me ne. /atsh / KultPlus.com

10 librat më të lexuar nga të rinjtë shqiptarë

Në bazë të një ankete të realizuar nga Këshilli Rinor i Ambasadës Amerikane, ne ju njohim me 10 librat më të lexuar nga të rinjtë shqiptarë. Sa prej tyre keni lexuar ju dhe a mendoni se këta libra e meritojnë të jenë në këtë listë, e vlerësoni vetë, përcjellë KultPlus.

Në bazë të anketës 10 librat më të lexuar nga të rinjtë shqiptarë janë:

1. Gjuetari i balonave – Khaled Hosseini
2. Harry Potter – J. K. Rowling
3. I huaji – Albert Camus
4. Alkumisti – Paolo Coelho
5. Kodi i da Vinçit – Dan Broën
6. Princesha – Jena Sasson
7. Harku triumfit – Erich Maria Remarque
8. 1000 diej vezullues – Khaled Hosseini
9. Kur qau Niçja – Irvin D. Yalom
10. Lufta dhe Paqja – Leo Tlstoy. / KultPlus.com