Napoli “pushtohet” nga ekspozita e skulptorit kinez Liu Ruowang që për kurator ka një shqiptar

Oltsen Gripshi

Napoli kryeqendra e artit bashkëkohor ne jug të Italisë këto ditë u  “pushtua nga 100 ujqër kinez”. Një ekspozitë në qiell të hapur, ku skulptori kinez Liu Ruowang ka sjellur instalacionin e tij monumental në sheshin qendror të qytetit italian të kuruar nga artisti i njohur shqiptar – Italian Alfred Mirashi Milot, bashkë me Matteo Lorenzell, shkruan KultPlus.com

Ekspozita vjen si një qasje me përmbajtje të shumëfishtë, ku estetika gërshetohet me mesazhin kuptimplotë që skulptori i madh kinez kërkon të përcjell te publiku vendas dhe përtej atij.

Kjo ekspozitë është sponsorizuar nga Galleria ”Lorenzelli Arte ” Milano . /KultPlus.com