Ka vdekur Ljubisha Samardzic, legjenda e kinemasë jugosllave (FOTO)

Aktori i njohur Lubisa Samardic ka vdekur në moshën 81 vjeçare, njoftojnë mediet serbe, përcjellë KultPlus.

Samardzic ka vdekur pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë. Ai ka lindë më 19 nëntor të vitit 1936 në Shkup,në një familje të minatorëve. Ai ka luajtur në 130 role të ndryshme.

Në mesin e filmave ku ka luajtur janë edhe: Među zapaženijim ulogama su filmovi “Bitka na neretvi”, “Sutjeska”, “Bombaši”, “Ljubavni život Budimira Trajkovića”, “Lude godine”, “Rad na određeno vreme”, “Moj tata na određeno vreme”, “Nije lako sa muškarcima”, “Magareće godine”, “Ubistvo sa predumišljajem”, “Nataša”.

Kurse ai është sprovuar edhe në rolin e regjisorit, ku si regjisor ka debutuar në filmin mbi luftën “Nebeska udica”, sikurse që ka bërë regjinë edhe për filmat “Nataša”, “Ledina”, “Konji vrani”./KultPlus.com