Monologu i aktores Marbjena Imeraj rikthehet në Romë

“E kam shkruar dhe rishkuar disa herë këtë tekst, duke ripërballuar faza të dhimbshme të jetës sime, nga dhuna që kam përjetuar që 7 vjeçe tek vetëvrasja e motrës sime. Dhe e kam rishkruar sërish kur vendosa ta sjellë në skenë, sepse tjetër gjë është ta shkruash dhe tjetër gjë ta rrëfesh, ashtu si tjetër gjë është të interpretosh një personazh dhe tjetër gjë të vësh në skenë jetën tënde”.

Kështu është shprehur aktorja shqiptare Marbjena Imeraj për median italiane Il Mesaggero. Monologu i saj “Shqipëri-Itali vetë ikje” shfaqet në Romë këtë 7 gusht.

Marbjena është një aktore italo-shqiptare e birësimit roman. Ajo lindi në Shkodër.

Është e katërta nga gjashtë vajzat e lindura nga një baba kolonel ushtrie dhe një nënë ekonomiste dhe, që kur ishte e vogël, ajo gjithmonë ka ëndërruar të ishte aktore. Endrrën e saj megjithatë, Marbjena duhej ta linte mënjanë për një kohë të gjatë për shkak të diçkaje shumë më të madhe se ajo.

Në moshën vetëm dhjetë vjeç po përjetonte luftën civile të shkaktuar nga rënia e regjimit komunist. Familja e saj i përkiste klasës më të lartë të shoqërisë dhe papritmas nuk zotëron më asgjë.

Një rritje e shënuar nga shumë vështirësi dhe momente dramatike të tilla si dhuna e pësuar në moshën shtatë vjeç.

Gjatë adoleshencës së saj ajo humbi shoqen e saj më të mirë vetëm për të zbuluar se ishte detyruar të prostituonte në Itali. Menjëherë pas kësaj dhe një luftë civile.

“Të bëhej aktore” ishte ëndrra që e mban gjallë dhe që do ta çonte në Itali, ku ajo do të zbulojë se ai vend i ëndërruar dhe shumë i dëshiruar nuk është aq mirëpritës për ata që vijnë nga një vend si saji.

Zbarkon në Abruzzo dhe është e gatshme të ndërtojë një jetë për veten e saj, por paragjykimet, racizmi dhe diskriminimi e pengojnë rrugën e saj, por nuk e qetësojnë forcën e saj të shpirtit, gjithashtu e prekur thellësisht nga humbja e një motre që bëri vetëvrasje në Shqipëri.

Megjithë traumën që nuk do ta kapërcejë kurrë, Marbjena përpiqet të ecë përpara dhe më në fund arrin në Romë, ku fillon studimet për aktrim dhe i jep formë ëndrrës së saj, e cila, pak nga pak, bëhet realitet.

Dhe jeta nuk do të rresht së e habituri edhe në atë moment, kur dashuria për një grua do ta befasojë. / KultPlus.com

Monologu i aktores Marbjena Imeraj rikthehet në Romë

Rikthehet në gusht në skenë vepra “Shqipëri-Itali vetëm vajtje”. Në gusht monologu i Marbjena Imeraj, aktores shqiptarë në Itali, do të jepet në festivalin “I solisti del Teatro”.

Kushdo që ka humbur monologun e saj biografik mund ta ndjekë në Romë më 7 gusht. Imeraj tregon historinë e jetës së saj, një grua e re që hipi në anije për t’u larguar nga Shqipëria në Itali, në kërkim të lumturisë.

Një monolog tragjik-komik biografik që trego historinë e vërtetë të saj, një grua e re që hipi në anije për tu larguar nga Shqipëria në Itali në kërkim të lumturisë së saj.

Një udhëtim i vështirë dhe me një seri ngjarjesh që Marbjena nuk e ka lënë kurrë veten të dëshpërohet, duke kapërcyer dhunën, abuzimin, gjë që tregon guximin e saj edhe më shumë.

Marbjena përjeton dhunë, duke e kapërcyer atë. Ajo përjeton rënien e regjimit komunist dhe luftën civile pasuese, duke parë përpara dhe duke ushqyer ëndrrën për të guxuar. Sot jeton humbjen e një shoqeje, të detyruar të prostituojë dhe më pas atë të një motre, e cila bëri vetëvrasje. Ajo jeton një udhëtim shprese, nga Shqipëria në Itali, duke nxitur dëshirën për të zbuluar një vend, i cili më pas rezulton se është armiqësor dhe shpesh racist. Të gjitha për dashurinë e jetës dhe atë ëndërr të quajtur teatër./ KultPlus.com