Marieke Lucas Rijneveld fiton çmimin ndërkombëtar “Booker Prize 2020”

Marieke Lucas Rijneveld është bërë autorja më e re që ka fituar ndonjëherë çmimin ndërkombëtar të Librit “Booker Prize 2020”, nëpërmjet romanit debutues “Sikleti i mbrëmjes” (“The Discomfort of Evening”), përkthyer nga Michele Hutchison, shkruan Independent, përcjellë KultPlus.

 Fituesi i çmimit pritej të shpallej më 19 maj, megjithatë, për shkak të gjendjes së krijuar me koronavirus, kjo u shty deri në 26 gusht.

Kryetari i gjyqtarëve për çmimin, Ted Hodgkinson tha: “Ky libër na befasoi të gjithëve kur ne u ndeshëm fillimisht në fillim të procesit të gjykimit, dhe magjepsja jonë është thelluar vetëm në një lexim të dytë dhe të tretë.”

Marieke Lucas Rijneveld mundi pesë finalistë të tjerë që përfshijnë Amerikën e Veriut dhe Jugut, Lindjen e Mesme, Azinë Jug-Lindore dhe Evropën. Secila prej këtyre romaneve të shkëlqyeshme të listave të shkurta ndajnë tema të zakonshme të traumës, humbjes dhe sëmundjes. Intensivisht lirik, i papërpunuar dhe i guximshëm, Sikleti i Mbrëmjes (“The Discomfort of Evening”) eksploron se si është jeta brenda një familje të devotshme të krishterë në Hollandë.

Libri shfaqet nga perspektiva e 10-vjeçares Jas, vëllai i së cilës vdes në një aksident të papritur pasi ajo i uron të vdekur në vend të lepurit të saj të përkëdhelur. Është një portret i errët i fëmijërisë dhe është i mërzitur me imazhe imponuese të një familje të shpërngulur dhe shkatërruar, jo vetëm nga pikëllimi, por nga dështimi për ta njohur dhe artikuluar atë.

Debutimi i Rijneveld mbart tema të rënda me vetëbesim përmes prozës jashtëzakonisht të përhapur. / KultPlus.com