Ukrainasja Maryna Viazovska bëhet gruaja e dytë që fiton “Nobelin” për Matematikë

Katër matematicienë, përfshirë ukrainase Maryna Viazovska, janë vlerësuar me medaljen prestigjioze Fields, çmimin më prestigjioz për matematikë.

Kështu njoftoi juria e Unionit Ndërkombëtar Matematikor më 5 korrik.

Viazovska është gruaja e dytë që fiton këtë çmim, i cili konsiderohet i barabartë me çmimin Nobel për matematikë.

Fituesit e tjerë ishin matematikani francez, Hugo Duminil-Copin nga Universiteti i Gjenevës, matematikani koreano-amerikan, June Huh nga Princeton dhe matematikani britanik, James Maynard nga Universiteti i Oksfordit.

Maryam Mirzakhani, një profesoreshë me origjinë iraniane në Universitetin e Stanfordit, ishte gruaja e parë që mori çmimin për punën e saj në 2014. Ajo vdiq nga kanceri i gjirit në 2017. /REL/ KultPlus.com