71 vjetori i lindjes së ikonës kinematografike, Meryl Streep

Aktroja e famshme amerikane, e cila tashmë konsiderohet një ikonë në kinematografinë amerikane, sot feston 71 vjetorin e lindjes së saj, shkruan KultPlus.

Një fakt shumë interesant dhe që vlen të ceket rreth kësaj aktoreje, është se Streep ka qenë e nominuar mbi 20-të herë për Oscar, duke e bërë atë që të thej një rekord ndër aktorë.

Streep bëri debutimin e saj të skenës në Trelawny of the Wells në vitin 1975. Në vitin 1976 ajo mori një nominim të çmimit Tony për aktoren më të mirë në 27 Wagons Full of Cotton. Në 1977, ajo bëri debutimin e saj të ekranit në filmin televiziv The Season Deadliest, dhe gjithashtu bëri debutimin e saj të filmit në Julia.

Në vitin 1978, ajo fitoi një Çmimin Emmy për rolin e saj në holokaustin mini-seri dhe mori nominimin e saj të parë të Akademisë për Deer Hunter. Streep vazhdoi të fitonte Aktoren më të mirë mbështetëse për Kramer vs Kramer (1979) dhe Aktorja më e mirë për zgjedhjen e Sophie (1982) dhe The Iron Lady(2011).

Nëna e Streep, të cilën ajo e ka krahasuar si në pamjen ashtu edhe në mënyrën me Dame Judi Dench, inkurajoi fuqishëm vajzën e saj dhe ngriti besimin tek ajo që nga një moshë shumë e re. Streep ka thënë: “Ajo ishte një mentor sepse ajo më tha: ‘Meryl, ti je i aftë, je shumë i mirë’. Ajo po thoshte: “Mund të bësh çfarëdo që të vendosësh mendjen tënde. Nëse je dembel, nuk do ta bësh. Por nëse e vendos mendjen, mund të bësh gjithçka”. Dhe unë i besova asaj. ” Megjithëse Streep ishte natyrisht më introvert, sesa nëna e saj, ndonjëherë, kur ajo më vonë kishte nevojë për një injeksion besimi në moshën e rritur, ajo do të konsultohet me nënën e saj, duke i kërkuar asaj për këshilla.Streep u ngrit si prezbiterian në Basking Ridge, New Jersey, dhe mori pjesë në shkollën fillore “Cedar Hill” dhe në shkollën “Oak Street”, e cila ishte një shkollë e vogël në atë kohë. Në debutimin e saj Junior Junior, luajti si Lousie Heller në shfaqjen “Familja lart”.

Në vitin 1963, familja u zhvendos në Bernardsville, New Jersey, ku mori pjesë në shkollën e mesme Bernards. Autori Karina Longworth e përshkroi atë si një “fëmijë me gota me gota dhe flokë të hollë”, por vuri në dukje se ajo pëlqente të shfaqej përpara kamerës në filma të familjes nga një moshë e re. Në moshën 12-vjeçare, Streep u zgjodh për të kënduar në një recital të shkollës, duke çuar në atë që kishte mësime nga Estelle Liebling. Megjithatë, pavarësisht nga talenti i saj, ajo ka vënë në dukje se, “unë po këndoja diçka që nuk e ndjeva dhe e kuptoja, ishte një mësim i rëndësishëm – të mos bëja një gjë të tillë.” lë pas katër vjetësh. Streep kishte shumë miq të shkollës katolike dhe mori pjesë rregullisht në masë.

Sot KultPlus ju sjell disa nga thëniet më të njohura të Streep.

Liria e vërtetë është të kuptojmë se jemi NE që zgjedhim, se kujt i lejojmë të ketë fuqi mbi ne.

Momenti kur nis të vrasësh mendjen se çfarë mendojnë të tjerët, është momenti kur pushon së qëni vetja.

Dhuntia e madhe e qenieve njerëzore është se ne kemi fuqinë e dhembshurisë.

Këshilla ime: mos harxhoni kohë duke vrarë mendjen për lëkurën apo peshën tuaj.

Formula e lumturisë dhe suksesit është që thjesht të jesh vetvetja: në mënyrën më të gjallërishme që mundesh.

I shohim figurat publike si përbindësha apo si perëndi. Por e vërteta është se të gjithë rrëzohen.

Ajo që të bën të ndryshme apo të çuditshme, ajo është forca jote.

Besoj se të gjithë kanë tre jetë: një jetë publike, një jetë private dhe një jetë sekrete.

Duhet të përqafosh plakjen. Jeta është e çmuar dhe kur ke humbur shumë njerëz, e kupton se çdo ditë është një dhuratë.

Të gjithë bëjmë gabimin që mendojmë se, pamja e jashtme na bën të denjë për t’u dashur.

Nuk ka pse të jesh e famshme. Mjafton të bësh që nëna dhe babai të jenë krenarë për ty. / KultPlus.com