Naomi Campbell rrëfehet: Ende sot jam viktimë e racizmit

Pavarësisht se Naomi Campbell është një prej modeleve më të famshme në botë për të paktën tre dekada, ajo është ende një viktimë e diskriminimit racor. Këtë gjë e ka thënë vetë 48-vjeçar në një intervistë të dhënë së fundmi për “Vogue UK”, në të cilën tregoi se një reklamë e saj nuk u publikua në një vend për shkak të ngjyrës së lëkurës.

Modelja e njohur, e cila së fundmi është fytyra e re e firmës së njohur ‘Valentino’, ka shpjeguar se racizmi është ende në sektorin e saj.

“Fytyra ime u përdor për një fushatë të re publicitare dhe më thanë që për shkak të lëkurës sime një shtet nuk do të përdorte foton time.

Unë nuk u mërzita ishte një sprovë e radhës” –tha modelja e njohur. Në të njëjtën intervistë Naomi ka thënë se në fillim të karrierës së saj si modele ka luftuar për të kapërcyer barrierat. Në vitet ’80 disa stilistë as i shkonte në mendje të punësonin modele me ngjyrë. Kam luftuar për t’i bindur për të më punesuar dhe për të më dhënë të njëjtin shpërblim si kolegët e mi të bardha”- përfundoi modelja e njohur/BW. / KultPlus.com

Nga Naomi Campbell tek Carla Bruni, Versace rikthen ikonat e modës në pasarelë (VIDEO)

Donatella Versace ka sjellë një mbrëmje të padiskutueshëm në Javën e modës në Milano.

Në pistën e pasarelës parakaluan disa prej ikonave të modës botërore.

Carla Bruni, tashmë 49 vjeç, Naomi Cambell, 47, Cindy Crawford, 51 dhe Helena Christenensen, 48, iu rikthyen pasarelës të veshura me fustane të ‘arta’ të kreatores së famshme italiane.

Edhe pse periudha e artë e tyre, ishte në vitet ’90, ato adhurohen ende nga bota jo vetëm e modë, edhe pse janë në të 50-at e tyre.

Në këtë pasarelë, parakalonte edhe vajza 16-vjeçare e Cindy Crawfordit, Kaia Gerber. /KultPlus.com