Paul Leka, artisti shqiptar që qëndronte pas hiteve amerikane të viteve 60′

Për publikun shqiptar ai është pak i njohur, por për atë përtje oqeanit Paul Leka është një ikonë e muzikës.

I lindur në Amerikë nga prindër shqiptarë më 20 Shkurt 1943 ai ishte një kompozitor Amerikan, producent, pianist, aranxhues dhe orkestrues, më i njohur për shkrimin e hiteve të viteve 1960 si “Green Tambourine” dhe “Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye “, kjo e fundit është bërë një këngë standarde në ngjarjet sportive.

I lindur në Bridgeport, Connecticut, Leka ishte një nga katër fëmijët e Theodore dhe Dhimitra Leka, emigrantë nga Shqipëria. Babai punonte si kuzhinier. Menjëherë pasi ai filloi të merrte mësime pianoje, Paul po shkruante këngë, dhe deri në moshën 16 vjeç, vëllai i tij tha, se po përpiqej t’i shiste ato te botuesit e muzikës në New York.

Paul ishte një person shumë i zellshëm, i kujdesshëm dhe i dashur. Ai frymëzoi njerëzit përreth tij dhe ndikoi në jetën e shumë njerëzve. Ai u mësoi shumë njerëzve se si të besonin në ëndrrat e tyre, shprehen për shqiptarin Leka miq që e kanë njohur nga afër.

I përshkruar si “Një nga ata muzikantë të rrallë, vërtet të mrekullueshëm që ishte tepër i talentuar për të kufizuar veten e tij në të vërtetë anëtar i një grupi ose projekti regjistrimi”, Leka u rrit në Connecticut dhe luajti piano si fëmijë dhe më vonë u bë një multi -instrumentalist.

Ai luajti me një grup të quajtur Chateaus, i cili regjistroi disa këngë për Coral Records në vitet 1960. Leka së shpejti hoqi dorë nga performanca për prodhimin dhe editim. Ai kryesisht shkruante këngë për artistë të tjerë dhe kishte disa hite me Lemon Pipers, Rainbow Peppermint për të cilën ai prodhoi, rregulloi dhe orkestroi këngën e tyre “Will You Be Staying After Sunday “, dhe Steam, i cili paraqiti dy nga shokët e tij të bandës nga Chateaus, dhe që shënoi një hit i cili u vlerVsua me shumë disqe plantini dhe që mbante emrin e Leka “Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye “.

Për të marrë tingullin e duhur për atë këngë, Leka tha se ai përdorte një çekiç për të goditur direkt në tastat e pianos. Gjatë kësaj periudhe, Leka u bë një producent dhe aranzhues për Left Banke, duke prodhuar dhe rregulluar shumicën e këngëve në The Left Banke. Leka fitoi shumë çmime përfshirë rekorde ari për hitet e tij.

Paul Leka vdiq nga kanceri i mushkërive më 12 tetor 2011, në një bujtinë afër shtëpisë së tij në Sharon, Connecticut, duke lënë pas gruan dhe fëmijët. / diasporashqiptare/ KultPlus.com