Vdes kompozitori dhe dirigjenti i njohur kroat, Pavle Deshpali

Akademiku, kompozitori dhe dirigjenti Pavle Deshpali është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare, transmeton KultPlus.

Deshpali lindi në Blato të Korçulës dhe u diplomua për kompozim në vitin 1960 në Akademinë e Muzikës në Universitetit e Zagrebit në klasën e prof. Stjepan Šulek.

Ai është themeluesi i Mbrëmjeve Muzikore të Zadarit në St. Donat dhe Orkestra e Dhomës së Zarës.

 Në karrierën e tij të gjatë dhe të pasur nga viti 1962 deri në vitin 1967, ai ishte kryedirigjent i Orkestrës Simfonike RTZ, pas së cilës ishte dirigjent dhe drejtor muzikor i Orkestrës Simfonike të Floridës dhe Operas Orlando në Florida.

Nga viti 1981 deri në vitin 1986 ishte kryedirigjent i Filarmonisë së Zagrebit, si dhe drejtor i programit muzikor të Festivalit Veror të Dubrovnikut dhe profesor i dirigjimit në Akademinë e Muzikës në Zagreb, dirigjent i Filarmonisë së Tokios Geidai dhe profesor në Universitetin Kombëtar të Tokios.

Ai ka interpretuar dhe drejtuar orkestra në të gjithë botën, duke drejtuar Filharmoninë Mbretërore të Londrës, Orkestrën Simfonike Shtetërore Ruse të Moskës, Filharmoninë e Novosibirskut, Orkestrën Simfonike të Pitsburgut, Çikago Orkestra e Festivalit në Grand Park./KultPlus.com

Foto: Igor Soban/PIXSELL