E punuar me grep, ndërtohet në Portugali pema më e madhe e Krishtlindjeve në botë

Organizatorët e një projekti me grep në Portugali kanë thyer një rekord botëror Guinness kur pema e tyre e Krishtlindjeve me grep arriti më shumë se 55 metra e gjatë.

Një grup banorësh në Loures, Lisbonë, thanë se projekti filloi si një aktivitet për të ofruar aktivitete sociale për banorët e moshuar pas dy vitesh mbylljeje pandemike, por projekti shpejt u rrit për të përfshirë 70 njerëz nga mosha 11 deri në 88.

“Nuk e kishim menduar kurrë se ky projekt do të ishte kaq i suksesshëm. Fillimisht menduam për një pemë të vogël me përmasa 3-4 metra dhe më pas, pasi kuptuam se do të kishte shumë njerëz të përfshirë, avancuam në një pemë prej 17 metrash dhe e futi atë në Librin e Rekordeve Guinness”, tha koordinatorja e projektit Catarina Canelas.

Rekordi aktual botëror i Guinness-it për skulpturën më të lartë me grep është një pemë e Krishtlindjes me grep, e bërë në Ekuador në 2021./abcnews.al/ KultPlus.com

Në Spanjë vendoset pema më e shtrenjtë e Krishtlindjeve – 14 milionë euro

Në Marbella (Spanjë) është vendosur pema më e shtrenjtë dhe më ekstravagante e Krishtlindjes në botë. Ajo kushton plot 14 milionë euro dhe është krijuar nga stilisti britanik Debbie Wingham.

Diamante, kristale Swarovski, shumë ar dhe bizhuteri të tjera të çmuara, e bëjnë me të vërtetë të jashtëzakonshme. Vlera e saj shkon rreth 11,9 milionë paund, pak më pak se 14 milionë euro.

Dekori i pemës së veçantë është krijuar duke ricikluar shumë stoli të markave më të njohura botërore si “Bvlgari”, “Chanel”, por ka edhe referenca për zbukurimet më tradicionale të Krishtlindjeve, siç janë engjëjt dhe motive nga baleti “Arrëthyesi”.

Me një vlerë të përafërt, kjo pemë e vendosur në hollin e Kempinski Hotel Bahia në Marbella, Andaluzi (Spanjë), së shpejti mund t’i rrëmbejë titullin e pemës më të shtrenjtë të Krishtlindjes në botë që mbahet nga ajo e vendosur në vitin 2010 në Emirates Palace të Abu Dabit. / KultPlus.com