Punimet e Banskyt shiten miliona funte në ankand

Dy nga veprat e artit më të njohur të Banksy janë shitur për një total prej më shumë se 7 milionë funte në ankand.

Vajrat e vandalizuar (Choppers), të përshkruara nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s si me një mesazh “anti-luftë”, shkuan për pothuajse 4.4 milionë funte, mbi vlerësimin fillestar midis 2.5 dhe 3.5 milionë funte.

“Girl With Balloon” u shit për 2.8 milionë funte, pasi u vlerësua nga 2 deri në 3 milionë funte.

Të dyja pjesët u shitën nga ankandët e Londrës pasi i përkisnin këngëtarit Robbie Williams.

Vandalized Oil (Choppers), duke shfaqur dy helikopterë ushtarakë me fluturim të ulët, kujton filmin e vitit 1979 për luftën e Vietnamit, Apocalypse Now, kur helikopterët sulmues amerikanë përplasin pozicionet e armikut në Ride of the Valkyries të Richard Wagner.

Në shënimin e katalogut, Sotheby’s tha se pasqyronte gjithashtu kundërshtimin e Banksy ndaj luftës së dytë në Irak, kur ai shpërndau pankarta me shabllon në protestat në Londër në 2003.

“Girl with Balloon”, me bojë me llak në metal, u ble nga Williams direkt nga artisti i grafitit në vitin 2006.

Fotoja është një nga imazhet e tij më të famshme që tregon një vajzë të re duke mbajtur dorën drejt një tullumbaceje të kuqe në formë zemre.

Një version tjetër i së njëjtës vepër u copëtua pasi u shit në ankand në 2018./ KultPlus.com