Njihuni me 81-vjeçarin që ka vendosur të ngjitet në 282 male skoceze, për gruan e tij të sëmurë

Në majën e Buachaille Etive Mòr, një majë skoceze më shumë se 1,020 metra mbi nivelin e detit, 81-vjeçari Nick Gardner ndalon të shikojë poshtë majat e thepisura, liqenet dhe luginat e dukshme përmes reve të lëkundura.

“Është kaq emocionuese sa herë që ndihem ende si një djalë i vogël”, thotë ai. “Unë kam nevojë për kapelën dhe dorezat, dhe xhaketën time kundër erës, por është absolutisht madhështore. Do të doja të isha këtu sesa në një shtëpi me ngrohje qendrore”, transmeton KultPlus.

Për Gardner, i cili u transferua me gruan e tij Janet nga Anglia periferike në një cep të largët të malësive skoceze në moshën 50 vjeçare, ngjitja e maleve është bërë më shumë se vetëm një ëndërr e djalërisë.

Dy vjet pasi Janet u diagnostikua me Alzheimer në vitin 2018, një ish-mësuese e cila gjithashtu vuan nga osteoporoza, u sëmur aq shumë sa kishte nevojë për kujdes 24-orësh.

Gardner ishte i shkatërruar dhe vendosi se kishte nevojë për një sfidë për ta ndihmuar atë të përballonte.

“Kur ajo shkoi në spital, unë thjesht nuk dija çfarë të bëja. Ne jemi mësuar me shoqërinë e njëri-tjetrit gjatë gjithë kohës 24/7 për 30 vjet. Dhe kjo pastaj papritmas është zhdukur”, tha ai, transmeton tutje KultPlus.

“Të bësh këtë ngjitje më ka mundësuar që të përqendrohem në një farë mase. Më është dashur të gjej diçka të këtij lloji, përndryshe do të kisha pasur probleme të shëndetit mendor. Unë e di këtë”

Detyra që ai i vuri vetes do të sfidonte shumë edhe ata në gjysmën e moshës së tij – të ngjitej në 282 të ‘Munros’ të Skocisë, ose malet mbi 1 mijë metra lartësi, në 1.200 ditë. Ai ka përfunduar 87 deri më tani.

Për nder të Janet, ai po mbledh para për bamirësitë Alzheimer Scotland dhe Royal Osteoporosis Society.

Ndërsa sa i përket mediave sociale, ai po sheh edhe përparimin e tij në Facebook dhe Instagram.

Shumë nga mesazhet në faqen e tij të mbledhjes së fondeve, ku ai ka mbledhur më shumë se 30,000 funte nga një objektiv prej 40,000, janë nga njerëz që ai ka takuar në male. / KultPlus.com