‘Lagur jam, lodhur, pa rrënjë, i rëndë si trung i nxirë valëve’

Poezi nga Arb Elo

Në gardh të qerpikut ka mbetur pak push nga vegimi yt,
Fërkoj sytë, në mes të akullnajës së tyre është një vrimë,
prej nga rrush i shtrydhur i bebëzës pikëllon ca musht,
Ngjit në buzë fjala e pathënë kurrë n’gjuhë të padëgjuar,
gjurma e pamjes, që si fantazmë s’la gjurmë mbi retinë,
Nuk hyj dot brenda, dera është e mbyllur dhe e ngushtë ,
ulem në prag të dritës si hije e duroj atë ç`është shkruar.
Po pres të vijë njeriu prej dëbore që ndërtuam bashkë,
me të bardhën e syve në dimrin që shkoi kur mërdhinim,
Të zezën e vrimave shkruar me kujtime hiri, të shuara,
Në vend të hundës një orë të vjetër që punonte akoma,
Nuhatnim rrahjet, çastet, ndërsa fytyrën e tjetrit lëpinim,
Këlyshë të vegjël, që ngrihen e rrëzohen, ende të hutuar,
Përdhe e shtrirë, e lodhur nga pjellja, barkhapur, lehona.
Bëmë një rreth e u kthyem përsëri aty ku u nisëm dikur,
E ngjitëm gurin deri në majë, tani do rrokulliset poshtë,
Engjëjt kundrojnë atë lojë ekraneve në fluturim a shtrirë,
Lodhur ngjisim, zbresim shkallëve të ferrit, tokës, qiellit,
Qemë terr, tym, mjegull, ajër, ujë, pemë, peshq e zogj,
Qemë e nuk qemë njëherësh se hiç nuk ka, veçse bosh
është guri, guaskë atomesh, vesh, lëkurë, cipë, shpellë .

Ja, midis dy çastesh mbushet dhe zbrazet enë e frymës,
Nuk di se kush jam, lëvozhga vallë apo thelbi ndërmjet?
Arra e trurit është edhe ajo thelb mishi, bosh me rrudha,
ku brigjet e peshqit notojnë bashkë a përkundër rrymës,
Isha matanë, por ish e njëjta gjë, breg dhe atje, shkretë,
Humbëtirë qëllimesh, shpresash, largim nga fillesa udha,
gjurmë fantazmash mbi retinë, ëndrra dëbore të brymës.

Theva arrën e ëndrrës, gjeta një tjetër thelb të rrudhur,
që flinte atje, t’ardhmen në bark të dheut, varrin brazdë,
ku fara e plugut hodhi atë që ndodh, kufomën e jetës,
mishin ngjallur n’vdekje plis, ecejaket, kohën e humbur,
përleshjet, gravitetin, rëniet tëposhtë dhe fluturimet lart,
Gjeta majave, muret në krahë, shtatoret e mumies, vetes,
ju, skllevër të tjetrit. Fërkova sytë, heshta e u ula mbi gur.

Fllad i lehtë i flatrës së bebëzave ftoh pjalmin e kllapisë,
Helmi ngrin, n’atë akull gdhend kundrimi buzë të hapura,
dyer, vagina, tunele arratisjesh. Rrezja ngrohet e shkrin
bregun e trajtës, pi shkumë aty, thithet prapë në sisën
e valëve e kthehet në vrimë, mbrapsht si flakë në zjarr,
trembur nga greminë e territ , grackë hapur e kërthizës
për shkëndijën që lind, nuk duron dot më e bie matanë.

Gjeta po të njëjtën guaskë në breg, me në mes perlën,
Në mes të perlës thërrmijën e rërës, n’mes të thërrmijës
hiçësinë, në mes të hiçit gjithçkanë pa fund, valën, erën,
ujët, e s’hodha më hije se hija isha unë, e flakës, vetes,
e resë së mendjes mbi liqen, babait, nënës dhe fëmijës,
e shtatores që kalbet në diell. U zvogëlova bashkë me të
e u treta si dëborë në det, shkumë në rërë, ngjyrë thinjës.

Lagur jam, lodhur, pa rrënjë, i rëndë si trung i nxirë valëve,
Rruazat e lotit përzier me ujë, me kripë përzier, e përthyejnë
ndryshe dritën. Pjerrët lidhin sytë rrezet e kithta të brigjeve,
ku tjetri këmbëzbathur, përpara se të zgjidhë barkën, i falet
jehonës në guaskë, pëshpërimës së pafund të vajtjeardhjes,
ngarkon gurin në krahë dhe shuhet si shkëndijë shtigjeve,
brazdave të këmbëve, trurit , mendimeve, të erës, valëve… / KultPlus.com