Hapet ekspozita “Pogradeci Art Colony 2021”

Në Galerinë e Artit pranë Qendrës Kulturore “Lasgush Poradeci”, në Pogradec është çelur ekspozita me punime të piktorëve nga Shqipëria, Kosova dhe disa vende të Europës në kuadër të Kolonisë Ndërkombëtare të Artit Figurativ “Pogradeci Art Colony 2021”.

Artdashësit pogradecarë patën mundësi gjatë mbrëmjes së të mërkurës të ndjekin nga afër këtë ekspozitë ku pikturat me temë nga qyteti i Pogradecit, zënë një vend kryesor.

Tashmë Pogradeci është një nga qytetet e rëndësishëm të piktorëve nga e gjithë bota, i cili frymëzon çdokënd për krijimtari artistike.

Këtë vit kolonia ishte në edicionin e 12-të saj. Piktorët pjesëmarrës me ftesë të Sajmir Ahmetit u shprehën entuziastë për qëndrimin e tyre në Pogradec, ndërsa shtuan se tashmë ky qytet është i listuar për t’u vizituar gjithmonë nga ata, si një vlerë e shtuar edhe për sezonin turistike të këtij qyteti.

Kolonia është një event që organizohet me mbështetjen e Bashkisë Pogradec.

Ekspozita mund të vizitohet deri në datën 12 shtator./atsh/KultPlus.com