Politikani serb: S’duhet të mbulohen krimet e Millosheviqit

Disa ditë para se të nisej për në Kosovë, politikani opozitar serb, Nenad Canak u përmend nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq menjëherë pas takimit të tij të parë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Bruksel.

Duke iu treguar gazetarëve dhe publikut për, siç thoshte, mungesën e argumenteve të kryeministrit të Kosovës mbi ato që ai tha gjatë bisedimeve mbi varrezat e pazbuluara me trupat e civilëve shqiptarë të vrarë gjatë luftës, Vuçiq tha se Kurti po iu referohej deklaratave të Nenad Canak, udhëheqësit të partisë serbe, LSV, raporton gazeta serbe Danas, transmeton KultPlus.

Në një intervistë për këtë gazetë, Nenad Canak thotë se që nga viti 2004, ai shpesh ka përmendur moszbulimin e informacioneve për rreth 16 varre masive.

“Dhe që nga ajo kohë deri më sot, unë kam mbrojtur dhe vazhdoj ta mbroj qëndrimin që nuk duhet të ketë arsye për t’i mbuluar krimet e ndokujt kundër askujt. Dhe posaçërisht për t’i mbuluar krimet e regjimit të Sllobodan Millosheviqit, kundër të cilit kam luftuar pa kompromis për më shumë se një dekadë”, tha Canak.

Kurti, në takimin e tij të parë me Vuçiqin kërkoi përjashtimin e Vejlko Odalloviqit nga delegacioni serb në dialog. Canak thotë se nuk e di se pse Odalloviqi e kryeson ende komisionin serb për personat e zhdukur.

“Nuk e di pse Veljko Odalloviq është kryetari i atij komisioni, ju duhet të pyesni ata që e e emëruan. Por, unë e di se ai ndoshta nuk do të kishte qenë atje, nëse propozimi i LSV-së nga viti 2000 do të ishte miratuar. Po të ishte bërë gjithçka do të dukej shumë ndryshe”, tha Canak.

Ai tha se Vuçiq nuk duhet të flasë fjalë të mëdha dhe të mburret se ishte i pakëndshëm në takimin me Kurtin.

Canak tha se Kurti gëzon popullaritet të madh në mesin e të rinjve kosovarë që janë lodhur nga procesi i dialogut Kosovë-Serbi.

“Albin Kurti gëzon një popullaritet të madh në Kosovë, veçanërisht në mesin e të rinjve që janë lodhur nga negociatat e pafund dhe të kota, të cilat në pjesën më të madhe janë edhe të pasinqerta. Politika është matematika e mundshme, dhe njohja e ndërsjellë nuk është për momentin. Ne duhet të fillojmë nga ajo që është e mundur, dhe kjo është një përpjekje e përbashkët për t’ië gjetur 1,632 persona të zhdukur dhe për të zbuluar varre masive dhe për të hedhur dritë mbi rrethanat që i çuan ata aty. Unë besoj se shumë gjëra do të fillonin të ishin më të thjeshta nëse më shumë njerëz do të vinin, të themi, në Prishtinë për të parë se sa ka përparuar qyteti gjatë dekadave të fundit dhe për ta thyer frikën e kontaktit, veçanërisht te të rinjtë që e kuptojnë njëri-tjetrin në mënyrë të përsosur duke folur anglisht”, thotë ai.

i Pyetur për takimin e para një jave me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Canak tha se u përpoq të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve.

“Takimi me kryeministrin Kurti, dhe pas kësaj me presidentin Gjukanoviq në Malin e Zi, flet pak për faktin se pesha politike nuk është gjithmonë e lidhur drejtpërdrejt me numrin e votave të fituara në një palë zgjedhje, dhe sidomos jo me pozicionin në ekzekutiv. Ju keni lexuar për këtë përmes shembujve të gjallë në Serbi sot. Unë mendoj se është detyra e secilit që mund të ndihmojë që të përpiqet të ndihmojë normalizimin e marrëdhënieve në mënyrë që njerëzit të jetojnë më mirë dhe më të sigurt”, tha ai.

Ai ia dha disa këshilla kryeministrit të Kosovës, kur u pyet sërish se si e vlerëson ai Albin Kurtin.

“Z. Kurti është një politikan i ri, energjik dhe padyshim i aftë me një mbështetje të padyshimtë. Sidoqoftë, të fitosh zgjedhje dhe të jesh popullor nga njëra anë dhe të drejtosh një shtet të suksesshëm janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme. Ky i fundit ende nuk ka provuar veten dhe përballet me një sërë problemesh të trashëguara. Kjo është, për të thënë të paktën, marrëdhënia me Serbinë. Për shembull, ai duhet të merret me “luftëtarët e parë”, me korrupsion, nepotizëm dhe gjithçka që e theksoi kur erdhi në zyrë. Tani ai duhet të forcojë qeverinë, dhe ne do të shohim vetëm me çfarë suksesi dhe sa shpejt do të shkojë. Ajo që unë do ta këshilloja atë është të qëndrojë larg fjalëve të vështira, zgjidhjeve të shpejta dhe të mos harrojë kurrë kur është në pozicionin e shumicës se si ndihej në pozicionin e pakicës. Sepse, ato pozicione ndryshojnë mjaft shpesh në jetë dhe politikë”, u shpreh Canak.

Politikani serb tha se në Serbi vijon të jetë në majë ideologjika politike e njëjtë që nga koha e Sllobodan Millosheviqit.

“Është ngulitur në një numër të madh njerëzish si pjesë e identitetit kombëtar dhe të vërtetës universale. Dhe kjo kryesisht parandalon kontaktin me arsyet, faktet dhe realitetin. Merrni, për shembull, Vulinin, Koshtunicë, Boshko Obradoviqin dhe për të mos përmendur më tej. Pra, ju keni një situatë ku njerëzit ndryshojnë dhe politika qëndron. Dhe kushdo që përpiqet të bëjë një pyetje ose mendon ndryshe tërhiqet menjëherë në narrativën e luftës: antiserb, tradhtar, etj. Në thelb, asnjë politikë civile nuk është ndjekur ose po ndiqet në Serbi”, tha ai. /gazetaexpress/ KultPlus.com

Beograd, 6. januara 2020 – Predsednik Lige socijaldemokrata Nenad Canak. Pravoslavni hriscani sutra proslavljaju rodjenje Isusa Hrista, a srpski politicari i drzavni funkcioneri pridrzavace se, kako su rekli za Tanjug, tradicije i Bozic proslaviti u krugu porodice. FOTO TANJUG/ JAROSLAV PAP/ bb