Libri i Princit Harry me rekord shitjesh në Mbretërinë e Bashkuar

Libri i kujtimeve i Princit Harry, i titulluar “Spare”, u bë libri më i shitur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar, tha botuesi i librit.

Libri u publikua të martën pas disa ditësh intervista televizive të Harryt, dhe një versioni të publikuar gabimisht të memoarit ku u zbuluan informacione intime rreth familjes mbretërore britanike.

Libri i Harryt ka tërhequr vëmendjen në mbarë botën, pasi aty ka zbuluar betejat e tij personale dhe akuzat lidhur me anëtarët e tjerë të familjes mbretërore, përfshirë edhe për babanë e tij, Mbretin Charles, njerkën Camilla dhe vëllain e tij të madh, Princin William.

“Ne e dinim se ky libër do të fluturonte, por po i tejkalon edhe pritjet tona më të mëdha”, tha përmes një deklarate, Larry Finlay, drejtor menaxhues në Transworld Penguin Random House.

“Sipas informacioneve tona, të vetmet libra që janë shitur më shumë në ditën e parë kanë qenë ata për Harry tjetër [Potter]”, shtoi ai.

Botuesi i librit tha se janë shitur 400.000 kopje në ditën e parë.

Libri “Spare” ofron zbulime të fundit të bëra nga Harry dhe gruaja e tij Meghan, që kur ata u larguan nga detyrat mbretërore më 2020 dhe u transferuan në Kaliforni për të krijuar një jetë të re. Publikimi i librit pason dokumentarin e Netflix për Princin Harry.

Familja mbretërore nuk ka komentuar lidhur me librin dhe nuk pritet që të bëjë një gjë të tillë.

Versioni në gjuhën spanjolle i librit doli në shtije gabimisht javën e kaluar në disa librari të Spanjës.

Në libër, Harry ka folur për jetën e tij pas vdekjes së nënës Princeshës Diana kur ai ishte vetëm 12 vjeç, për konsumimin e kokainës dhe drogave të tjera për të përballuar këtë humbje dhe se si ai vrau 25 luftëtarë talibanë në kohën kur shërbeu si ushtar në Afganistan.

Në libër ai po ashtu ka treguar për një zënkë me vëllain e tij, William, trashëgimtarin e fronit, duke thënë se William e kishte rrëzuar atë, dhe se si të dy i ishin lutur babait të tij që të mos martohej me Camillën.

Në intervistat para daljes në shitje të librit, Harry ka dyfishuar akuzat e tij për disa anëtarë të familjes mbretërore, përfshirë Camilla dhe William, që zbuluan informacione për gazeta e të cilat ai tha se kanë dëmtuar atë dhe gruan e tij Meghan. Publikimi i këtyre informacioneve, sipas Harry, u bë që anëtarët e familjes mbretërore të mbronin veten dhe të rrisnin reputacionin e tyre.

“Mendoj se ajo [nëna e tij Diana] do të ishte zemërthyer lidhur me faktin që William, zyra e tij, ishin pjesë e këtyre lajmeve”, tha ai për Good Morning America.

Ndërkaq, për programin 60 mintues të CBS, Harry tha se Camilla ka pasur një reputacion të keq te tabloidet dhe ka pasur nevojë që ta rregullojë imazhin e saj, gjë që, sipas tij, e bëri atë “të rrezikshme”. (Rel) / KultPlus.com

Princi Harry: Kisha frikë se një histori si ajo me Dianën do të përsëritej

Princi Harry, i cili bëri shtypin pjesërisht përgjegjës për vdekjen tragjike të nënës së tij, princeshës Diana, deklaroi për yllin e televizionit amerikan, Oprah Winfrey se kishte frikë se historia do të përsëritej.

Vendimi i Princit Harry për të lënë detyrat e tij në monarki në fillim të vitit 2020 dhe për t’u vendosur në SHBA me bashkëshorten e tij amerikane, Meghan Markle, ka tronditur monarkinë britanike.

Dje, stacioni televiziv CBS publikoi një pjesë të shkurtër nga intervista “intime” me yllin amerikan Oprah Winfrey, parashikuar për t’u transmetuar më 7 mars në televizionin amerikan.

“Shqetësimi im më i madh ishte se historia po përsëritej”, deklaroi princi 36-vjeçar duke iu referuar vdekjes së nënës së tij, vrarë në vitin 1997 në një aksident në Paris, ndërkohë që po përpiqej t’u shpëtonte paparacëve që po e ndiqnin.

Duka e Sussex-it ka pasur një marrëdhënie të vështirë me tabloidët britanikë dhe ka deklaruar së fundi se presioni i shtypit britanik kishte përkeqësuar shëndetin e tij mendor.

“Jam vërtet i lehtësuar dhe i lumtur që jam ulur aty duke folur me ju me bashkëshorten në krah”, deklaroi princi Harry, duke mbajtur dorën e Meghan, në këtë intervistë.

“Sepse nuk mund të filloj të imagjinoj se si duhet të ketë qenë për Dianën të kalonte këtë proces vetëm gjithë këto vite”, shtoi ai.

“Kjo ka qenë shumë e vështirë për ne të dy, por ne të paktën jemi bashkë”, shton ai.

Princi Harry, 36 vjeç, i gjashti në rendin pasardhës për kurorën britanike ka dënuar disa herë presionin e medias ndaj çiftit dhe kjo ka qenë arsyeja kryesore e tërheqjes së tij nga familja mbretërore, efektive që prej prillit 2020.

Pallati i Buckingham njoftoi më 19 shkurt se çifti do të humbte titujt e fundit, veçanërisht titujt ushtarak të princit me të cilin ai është shumë i lidhur dhe Meghan Markle, ish-aktore, do të humbasë patronazhet e saj bamirëse.

Harry dhe Meghan, me djalin e tyre Archie, jetojnë në një vilë luksoze afër Los Anxhelesit dhe tashmë kanë nënshkruar kontrata me platformat Netflix dhe Spotify.

Çifti njoftoi ditën e Shën Valentinit se ishin në pritje të fëmijës së dytë./ atsh / KultPlus.com

epa09013041 (FILE) – Britain’s Harry (L) and Meghan, Duke and Duchess of Sussex arrive for the annual Commonwealth Service at Westminster Abbey in London, Britain, 09 March 2020 (reissued 14 February 2021). The Duke and Duchess of Sussex are expecting their second child, a spokesperson for the couple has confirmed on 14 February 2021. EPA/NEIL HALL *** Local Caption *** 56326764