Detaje të reja, zjarrfikësi që arriti në vendngjarje pas aksidentit: Princesha Diana ishte gjallë

Kanë kaluar 20 vjet që nga vdekja tragjike e Princeshës Diana në një aksident trafiku në Paris. Në intervistën e parë që nga ajo kohë, një zjarrfikës, i cili u përpoq të shpëtojë jetën e princeshës, zbuloi detaje të panjohura për vdekjen e saj.

Xavier Gurmelon, i cili ka punuar 22 vjet në shërbimin kundër zjarrit, vendosi për të folur rreth vdekjes së Princeshës Diana për tabloidin britanik The Sun, sepse, siç thotë ai, tani është në pension.

Ai kujton se brenda tre minuta arriti në tunelin e Pont de l’Alma, ku ndodhi aksidenti. Ekipi i tij dhjetë anëtarësh doli në fushë dhe e hodhi veten për të punuar menjëherë, për të përcaktuar shpejt se kush ka nevojë për ndihmë dhe që është ende gjallë.

Ata nuk e dinin se ajo ishte në veturën e Princeshës Diana. Siç kujton Gurmelon, kur mbërriti në Mercedes, një grua në veturë e pyeti “O Zot, çfarë ka ndodhur?”

Në shpatullën e saj të djathtë vuri re një dëmtim të lehtë. Përveç kësaj, thotë ai, nuk kishte gjak fare.
“Gruaja, e cila më vonë kishte mësuar se ishte Diana, ajo ishte në dysheme prapa. E lëviza shumë ngadalë dhe e kam parë se ishte gjallë,” tha Gurmelon për “The Sun”.

Ai shtoi se ai e mbajti princeshën në dorë dhe pasi e qetësoi, i dha oksigjen. Pastaj e nxori nga vetura, dhe ajo pushoi së frymuari. Ai u përpoq t’i jepte reanimacion, por ishte kot.

“Unë i bëra masazh zemrës dhe pas disa sekondave, filloi të marrë frymë përsëri”, tha Gurmelon.

Për të, në atë moment, kjo ishte një lehtësim i madh sepse, siç thotë ai, puna e tij është të shpëtojë jetën e dikujt tjetër.

“Sinqerisht, unë mendova se ishte duke shkuar për të mbijetuar. Me aq sa dija, ajo ishte në spital, ajo ishte gjallë dhe prisja që të mbijetonte. Megjithatë, kuptova më vonë se ajo vdiq në spital”, tha një zjarrfikës.
Ndryshe, kjo është hera e parë që ai flet për mediat, sepse, sipas detyrës zyrtare, nuk u lejohet të flasë për këtë sa ishte i punësuar. /KultPlus.com

** FILE ** Princess Diana, smiles as she arrives at the Tate Gallery, London in this Tuesday July 1, 1997 file photo, for the Centenary Gala honoring the world famous museum. Friday Aug. 31, 2007 marks the 10th anniversary of Princess Diana’s death in a Paris car crash. (AP Photo/Jacqueline Arzt)