Renault ‘dorëzohet’ nga kërkesa e tregut, do të prodhojë vetëm vetura elektrike

Prodhuesi francez i automjeteve, Renault ka deklaruar se marka e tij do të bëhet 100% elektrike deri në vitin 2030, përcjell KultPlus.

Renault Group është një prodhues shumëkombësh francez i automobilave që feston 123 vjet shërbimi muajin e ardhshëm.

Ndërsa prodhuesi i automjeteve ka një histori më të gjatë në makinat me djegie në të gjithë Evropën së bashku me filialet e tij si Alpine dhe Dacia, nuk është i panjohur për automjetet elektrike.

Në fakt, Renault ishte një nga promovuesit e hershëm të automjeteve elektrike në BE një dekadë më parë, duke shitur mikromakinën e saj Twizy, Kangoo dhe Zoe, e cila ishte makina elektrike më e shitur në Evropë për disa vjet.

Renault e prezantoi veten si një lider në tranzicion energjetik në ballë të teknologjisë dhe shërbimeve më të fundit, duke operuar në një mënyrë më të qëndrueshme dhe më të përgjegjshme.

Kompani të ndryshme nëpër botë gjithnjë e më shumë po mundohen që të bëjnë prodhimin e veturave elektrike, pasi e shohin si një shpëtim për botën. /KultPlus.com