Ukraina gjen një varr masiv me 440 trupa pas çlirimit të qytetit nga rusët, krahasohet me Buchan

Autoritetet ukrainase kanë gjetur një varr masiv të më shumë se 440 trupave në qytetin lindor të Iziumit, i cili u rimor nga forcat ruse, tha një shef i policisë rajonale.

Serhiy Bolvinov, hetuesi kryesor i policisë për rajonin e Kharkiv, tha për Sky News se disa nga njerëzit ishin vrarë nga bombardimet dhe sulmet ajrore.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e krahasoi këtë me atë që ndodhi në Bucha, në periferi të Kievit, duke thënë në një fjalim video të së enjtes mbrëma: “Rusia po e lë pas vdekjen kudo dhe duhet të mbahet përgjegjëse”.

“Aty tashmë kanë filluar procedurat e nevojshme. Më shumë informata – informacion i qartë dhe i verifikueshëm – duhet të jetë i disponueshëm nesër”, tha ai.

Ukraina dhe aleatët e saj kanë akuzuar forcat ruse për kryerjen e krimeve të luftës në Bucha nga forcat ruse, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Qyteti i pasur në veriperëndim të Kievit, Bucha, është sinonim i krimeve ruse të luftës, ku janë gjetur qindra trupa. Pas një muaji luftimesh, Bucha ishte një nga vendet e para nga të cilat Moska u tërhoq për të rikoncentruar forcat e saj në lindje të Ukrainës.

Bolvinov tha se hetimet mjekoligjore do të kryhen për çdo trup.

“Mund të them se është një nga vendet më të mëdha të varreve masive në një qytet të madh në [zonat] e çliruara… 440 trupa u varrosën në një vend. Disa vdiqën nga zjarri i artilerisë … disa vdiqën për shkak të sulmeve ajrore”.

Ministria ukrainase e mbrojtjes shkroi në Twitter: “Varret masive po zbulohen në Izium pas çlirimit nga (rusët), Varri (vendi) më i madh aktual ka 440 varre të pashënuara”. / KultPlus.com

Akuza e Ukrainës: Rusët po i lënë pas të vrarët e tyre për të mos i paguar familjarët

Kyivi pretendon se Moska po braktis trupat e ushtarëve të rënë në luftë, për të shmangur pagesat shpërblyese për familjarët e tyre.

Administrata amerikane ka bërë një bilanc të luftës deri më tani dhe raporton se 75 mijë ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur në betejë. Për më tepër, më shumë se 80% e forcave tokësore të Moskës kanë “ngecur” në terren dhe janë të lodhur, ndërsa ushtria e Kyivit po pret përforcime dhe po përgatitet të nisë një kundërofensivë në jug përpara dimrit.

Ndërkohë, ofensiva e Ukrainës për të rimarrë kontrollin mbi qytetin e pushtuar Kherson, është në një moment të mirë. Këtë e konfirmojnë disa burime nga ushtritë perëndimore për mediat ndërkombëtare.

Ura kryesore e qytetit Kherson është tani jashtë funksionit, pasi forcat e Kyivit e goditën atë me raketa me rreze të gjatë, armë të marra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zyrtarë të mbrojtjes britanike thanë për BBC se Ukraina ka një plan të qartë për të rihyrë në Kherson, qytetin në perëndim të lumit Dnipro, i pari që ra në duart e ushtrisë ruse, pas nisjes së luftës. /A2CNN / KultPlus.com

Serbët dhe rusët bëjnë film për UÇK-ën

Në një fshat të Serbisë afër Zllatiborit, po përgatitet një film për ngjarjet e vitit 1999, gjatë bombardimeve të NATO-s dhe kur forcat serbe vrisnin dhe dëbonin shqiptarët nga Kosova.

Titulli filmit është “Kufiri Ballkanik” në regji të Andrej Volgin ndërsa aty do të luajnë aktorë serbë dhe rusë. Filmi është koproduksion serbo-rusë. Sipas mediave serbe, subjekti i filmit është okupimi i aeroportit të Sllatinës nga njësitë speciale ruse që kishin ardhur nga Bosnja.

Aktori serb Milos Bikovic që është edhe koproducent ka thënë se nëpërmjet këtij filmi “po luftojmë për trashëgiminë tonë” .

“Filmi është iniciativë e rusëve. Dihet pak për momentin e marrjes së aeroportit të Prishtinës, ai moment ka qenë shumë sfidues sepse ka mundur të prodhojë konflikt më të madh. Gjithçka ka qenë si në film” ka thënë ai.

Ky aktor ka thënë se në film e luan rolin e vullnetarit (paramilitarit) që lufton kundër UCK’së që sipas tij ka qenë organizatë terroriste.
Ai ka thënë se filmi do të shfaqet në gjithë botën dhe do të jetë në gjuhën serbe dhe ruse, përcjell Insajderi./ KultPlus.com