10 seritë më të mira për t’i shikuar këtë mars

Oscar Isaac i bashkohet Marvel Cinematic Universe, Samuel L Jackson luan në një meditim mbi kujtesën dhe familjen, dhe Bridgerton është kthyer. Amy Charles liston seritë e padiskutueshme të këtij muaji, transmeton KultPlus.

Bridgerton

Krishtlindjet e vitit 2020 panë ethet Bridgerton që përfshinin botën. Bazuar në serinë e librave nga Julia Quinn, drama e çuditshme e kostumeve të periudhës së Regjencës u bë shpejt seriali më i shikuar i Netflix (një vlerësim që tani mban Squid Game), dhe grumbulloi fansa të përkushtuar. Seria e parë vendosi romancën midis Daphne Bridgerton (Phoebe Dynevor) dhe Dukës së Hastings (Regé-Jean Page) në sfondin e dramës të shoqërisë së lartë londineze dhe u transmetua nga transmetuesja e shfaqjes dhe kolumnistja e shoqërisë misterioze Lady Whistledown. Identiteti i vërtetë i kësaj Gossip Girl 200-vjeçare u zbulua në fund të serisë së parë – prandaj sigurohuni që i keni parë të tetë episodet përpara se të filloni të dytën. Kjo do të përqendrohet te vëllai i madh i Daphne-s, Anthony (Jonathan Bailey), dhe kërkimi i tij për dashuri. Page mund të mos e përsërisë rolin e tij, por ka anëtarë të rinj emocionues të kastit duke përfshirë Simone Ashley (Sex Education) dhe Charithra Chandran (Alex Rider) – dhe nëse një seri e dytë nuk është e mjaftueshme për ju, një i tretë dhe i katërt tashmë janë porositur.

Sezoni i dytë i Bridgerton do të publikohet më 25 mars në Netflix.

Moon Knight

Numri i aktorëve prestigjiozë që nuk kanë arritur të hyjnë në Universin Kinematik Marvel po bëhet gjithnjë e më i vogël – dhe nëse keni bërë një listë, mund të hiqni Oscar Isaac, i cili merr rolin kryesor në serialin më të fundit televiziv Marvel. Moon Knight është uni i dytë i Steven Grant, një njeri në dukje normal që punon në një dyqan dhuratash në një muze në Londër. Megjithatë, pasi përjetoi ndërprerje dhe kujtime që ai nuk i njeh, Grant diagnostikohet me çrregullim të identitetit disociativ – dhe zbulon se ndan një trup me një mercenar të quajtur Marc Spector. Personazhi u shfaq për herë të parë në stripsat e Marvel-it në vitet ’70, dhe ky serial do të shohë Grant/Spector/Moon Knight në një betejë kundër askujt tjetër përveç se perëndive të fuqishëm të Egjiptit. Ethan Hawke (Training Day) dhe May Calamawy (Ramy) luajnë bashkë, në atë që duket të jetë një thriller me oktan të lartë.

Premiera e Moon Knight shfaqet ndërkombëtarisht më 30 mars në Disney+

Pachinko

Romani Pachinko i Min Jin Lee – një epikë gjithëpërfshirëse me shumë breza për një familje koreane përgjatë shekullit të 20-të – ishte një bestseller i New York Times, i nominuar për Çmimin Kombëtar të Librit të SHBA-së 2017 dhe i rekomanduar nga Presidenti Barack Obama përmes faqes së tij në Facebook. Tani, Apple TV+ e ka kthyer këtë vepër të dashur në një seri të kufizuar tregjuhëshe, të krijuar nga producenti ekzekutiv i The Terror, Soo Hugh. Në materialin promovues për shfaqjen, Hugh ka thënë: “jo vetëm që kjo është një histori e të parëve të mi, por është edhe nderimi im për ta… Ka qenë një nder i jashtëzakonshëm për të sjellë në jetë këtë serial”. Kasti i madh përfshin disa të sapoardhur në ekran, si dhe Jin Ha të Devs, Lee Min-ho të Boys Over Flowers dhe fituesin e Oskarit Youn Yuh-jung.

Tre episodet e para të Pachinko publikohen më 25 mars në Apple TV+, ndërsa pjesa tjetër publikohet më pas çdo javë.

Standing Up

Për fansat e Call My Agent! (i cili ka një seri të re dhe një film në ardhje , si dhe një xhirim britanik), Standing Up mund të mbushë vrimën komike frankofone ndërkohë që prisni rikthimin e saj – siç është krijuar dhe shkruar nga Fanny Herrero, gruaja pas asaj goditje vezulluese. Bëhet fjalë për një klub komedi parizien dhe katër nga interpretuesit e tij, të gjithë me prejardhje të ndryshme dhe në faza të ndryshme të karrierës së tyre. Premton të ekzaminojë realitetin e ashpër të skenës së komedisë dhe suksesi i madh – ose mungesa e tij – mund të marrë jetën tuaj, si dhe miqësitë që ju bëjnë ta kaloni atë.

Standing Up do të publikohet më 18 mars në Netflix.

Atlanta

Shfaqja e adhuruar nga kritikët e Donald Glover po rikthehet në ekran pas katër vitesh, falë vonesave të shkaktuara nga pandemia. Rikthimi i komedisë-dramës ekscentrike, e cila u shpall vitin e kaluar si seria e 14-të më e mirë televizive e shekullit të 21-të nga BBC Culture, është pritur shumë nga fansat, të cilët mezi kanë pritur për të zbuluar se çfarë ka ndodhur me reperin Alfred “Paper Boi”. Miles (Brian Tyree Henry) menaxheri i tij Earn (Glover) dhe dora e djathtë Darius (LaKeith Stanfield). Fundi i serisë së dytë e la treshen pasi sapo kishin hipur në një aeroplan të destinuar për turneun evropian të Alfredit dhe kontinenti është vendosur të jetë lokacioni qendror për ekzekutimin e ri. Interesante, gjithashtu, seriali katër u filmua së bashku me sezonin e tretë dhe do të jetë i fundit i shfaqjes, ka konfirmuar Glover, duke u thënë gazetarëve: “Unë mendoj se përfundon në mënyrë perfekte”.

Premiera shfaqet më 24 mars në FX në SHBA.

The Dropout

Elizabeth Holmes, gruaja pas skandalit të Theranos, dominoi titujt kryesorë në fillim të vitit kur u dënua për mashtrim të investitorëve pas një gjyqi disa mujor. Ajo u emërua gruaja më e re në botë nga Forbes në vitin 2015, kur kompania e saj bioteknike – e cila premtoi të revolucionarizonte industrinë e kujdesit shëndetësor – po bëntë progres. Por një hetim nga all Street Journal më pas zbuloi se testet e gjakut me shpim gishtash që kompania po reklamonte nuk funksionuan dhe më pas gjithçka u shpërbë. Ky mini-serial – i bazuar në podcast-in hit ABC me të njëjtin emër – luan Mank’s Amanda Seyfried në rolin e Holmes dhe Lost’s Naveen Andrews si Sunny Balwani, ish-partneri i biznesit dhe ish i dashuri i Holmes. Anëtarë të tjerë të kastit përfshijnë Stephen Fry, Alan Ruck i Succession dhe William H Macy i Fargo. Duke folur për What to Watch, Seyfried tha për rolin e Holmes: “E kam kuptuar nga një këndvështrim shumë njerëzor … ndërsa fillova ta njoh atë përmes skenarit – përmes trurit dhe shkrimit të Liz-it dhe përmes gjithçkaje që kam parë – unë shpejt erdha në një vend, pothuajse, me dhembshuri. Ishte pothuajse si të dashurohesha me të.”

Tre episodet e para të The Dropout publikohen më 3 mars në Hulu në SHBA dhe Disney+ në MB, ndërsa pjesa tjetër do të publikohet çdo javë më pas.

Worst Roommate Ever

Për shumicën e njerëzve, ndarja e shtëpisë me dikë tjetër mund të jetë stresuese nganjëherë, por ankthi zakonisht kufizohet në lënjen e shënimeve pasive-agresive për larjen dhe pastrimin e flokëve të njerëzve të tjerë nga vaska. Por për njerëzit e paraqitur në “Shoku i dhomës më i keq ndonjëherë”, përvoja e ndarjes së shtëpisë arriti nivele të reja tmerruese. Nga Blumhouse – kompania e prodhimit të horrorit pas Paranormal Activity, Split dhe The Purge – kjo seri dokumentare antologjike shtrihet në katër strehëza vërtet të tmerrshme – nga vrasësit tek bashkëpunëtorët serialë. Një nga shokët e dhomës së paraqitur është banori serial Jamison Bachman, historia e të cilit u tregua për herë të parë nga New York Magazine në 2018. Duke treguar historitë përmes intervistave, pamjeve arkivore dhe rindërtimeve të animuara, duket se është një ekzaminim rrëqethës i terrorit të jetesës krahas kriminelëve dhe mashtruesve.

Worst Roommate Ever do të publikohet më 1 mars në Netflix

The Last Days of Ptolemy Grey

“Kam shumë gjëra për të bërë dhe kam nevojë për kujtesën time për ta bërë këtë”. Këto janë fjalët e Ptolemy Grey të Samuel L Jackson në trailerin për këtë adaptim të romanit të Walter Mosley për një njeri të vetmuar që zhytet në çmenduri, të cilit i ofrohet një trajtim i jashtëzakonshëm, i cili mund t’i rikthejë kujtimet – por vetëm përkohësisht dhe vetëm një herë. Zhbllokimi i kujtimeve të tij zbulon të vërteta tronditëse dhe në një garë me kohën, ndërsa përballet me humbjen e tyre edhe një herë, ai dhe kujdestari i tij (Dominique Fishback) nisen në një aventurë për të zgjidhur misteret e harruara dhe për të pajtuar me jetën. Libri u vlerësua kur u publikua, me LA Times që e quajti atë “një histori e guximshme, e punuar bukur, që përfshin elemente të alegorisë, reflektimit meditativ dhe tragjedisë lirike”. Dhe me Mosley, autorin, duke e përshtatur atë për ekranin, si dhe duke shërbyer si producent ekzekutiv, këtu shpresojmë që versioni televiziv të jetë po aq i mirë.

Dy episodet e para të The Last Days of Ptolemy Grey publikohen më 11 mars në Apple TV+, ndërsa pjesa tjetër do të publikohet çdo javë më pas.

Human Resources

Seriali i animuar televiziv Big Mouth po vazhdon me Human Resources, një komedi në vendin e punës për krijesat e vogla që “i bëjnë njerëzit, njerëz”. Mendoni një version shumë të rritur të hitit të Pixar “Inside Out”. Disa nga këto krijesa, të cilat përfshijnë Monsters Hormone, Depresioni Kitties, Shame Wizards dhe Love Bugs u panë në Big Mouth, me shumë nga aktorët e zërit që ripërtërijnë rolet e tyre, duke përfshirë Maya Rudolph, Nick Kroll, David Thewlis dhe Brandon Kyle Goodman. Duke folur për Inverse në 2020, producenti ekzekutiv i Big Mouth dhe Human Resources, Mark Levin tha se ata e prezantuan spin-offin si “Big Mouth meets The Office” dhe nëse traileri është diçka për t’u ndjekur, prisni fraza muzikore cilësore në kulturën moderne të zyrave të kombinuara me shaka ekzistenciale mbi realitetit tw gjendjes moderne njerëzore.

Human Resources publikohet më 18 mars në Netflix.

We Crashed

Nëse ka një gjë me të cilën peizazhi aktual televiziv wshte plot, janë ritregimet të ngritjes dhe rënies së llojeve si Silicon Valley dhe shfaqjen tjetër të re rreth biznesit të dështuar të bashkëpunimit të hapësirës WeWork. Ashtu si The Dropout, WeCrashed është zhvilluar gjithashtu nga një podcast, dhe luajnë Jared Leto dhe Anne Hathaway, si dhe bashkëthemeluesi më i madh i WeWork Adam Neuman dhe gruaja e tij Rebekah. Në vitin 2019, Adam Neumann dha dorëheqjen si shef ekzekutiv i firmës, pasi shqyrtimi i udhëheqjes së tij ishte “bërë një shpërqendrim i rëndësishëm”, ndërkohë që financat e biznesit u shkatërruan.

Tre episodet e para të WeCrashed publikohen më 18 mars në Apple TV+, ndërsa pjesa tjetër do të publikohet çdo javë më pas./ KultPlus.com