Vdiq aktorja Shirley Douglas, nëna e yllit hollywoodian Kiefer Sutherland

Nëna e Kiefer Sutherlandit e cila ishte aktore, Shirley Douglas, ka vdekur në moshën 86-vjeçare.

Djali i yllit të filmit “Lolita”, e ka bërë të ditur lajmin përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shpjegoi se nëna e tij Shirley Douglas, vdiq nga pneumonia dhe jo nga koronavirusi, transmeton Koha.

Aktori Sitherland, i cili është i biri i aktorit po ashtu të njohur hollywoodian, Donald Sutherland, e përshkroi nënën e tij si një grua e jashtëzakonshme e cila e ka jetuar një jetë të jashtëzakonshme po ashtu.

“Në mëngjesin e sotëm nëna ime, Shirley Douglas, vdiq nga komplikimet e shkaktuara nga pneumonia, dhe gjendja e saj nuk kishte lidhje me COVID-19. Nëna ime ishte një grua e veçantë e cila e ka jetuar një jetë të jashtëzakonshme. Fatkeqësisht ajo kishte kohë që po luftonte me probleme shëndetësore, dhe të gjithë ne si familje po e prisnim vdekjen e saj të pashmangshme,” kishte shkruar aktori në mesazhin e tij të postuar në Twitter.

Përveç rolit në filmin e vitit 1988 të adaptuar nga romani i Stanley Kubrickut, “Lolita” dhe disa projekteve tjera kinematografike, Shirley Douglas po ashtu njihej si aktiviste kundër luftës në Vietnam, dhe betejës së saj rreth kujdesit shëndetësor publik.

Në vitin 2012 ajo u nderua nga Mbretëresha Elizabeta e Dytë, me medaljen “Diamond Jubilee Medal”.

Douglas ka lënë prapa djalin 53-vjeçar, Kiefer Sutherland, dhe motrën e tij binjake Rachel, të cilët i kishte nga martesa e saj 4-vjeçare me aktorin, Donald Sutherland, si dhe një djalë nga martesa e saj e parë, Thomas Emil Sicks.

Pasioni i yllit hollywoodian Kiefer Sutherland për aktrimin, kishte lindur nga nëna e tij. / KultPlus.com