Vdes autorja e librave për fëmijë, Shirley Hughes

Autorja dhe ilustruesja e librave për fëmijë, Shirley Hughes, ka vdekur në moshën 94-vjeçare.

Ajo vdiq në mënyrë paqësore në shtëpi pas një sëmundjeje të shkurtër të premten në Londër, tha familja e saj për agjencinë e lajmeve PA.

Hughes ishte më e njohur për krijimin e serisë së librave “Alfie”, si dhe librave me figura për fëmijë “Dogger”.

“Librat e Shirleyt për jetën e përditshme familjare adhurohen nga breza të tërë familjesh dhe ajo vlerësohet më së shumti nga bashkëmoshatarët e saj”, thanë ata.

Hughes ilustroi 200 libra për fëmijë gjatë karrierës së saj, duke shitur më shumë se 10 milionë kopje.

Duke e nderuar, autori i “His Dark Materials”, Philip Pullman, tha: “Shirley Hughes u admirua, u kënaq, u fol, u dëgjua, lexoi, shikonte, mendoi aq shumë sa çdo ilustrues tjetër ka qenë ndonjëherë, por asnjë ilustrues tjetër, mund të them me siguri, nuk ishte dashur ndonjëherë aq shumë”. / KultPlus.com