Vdiq shkrimtari dhe gazetari Shkëlzen Zalli

Është ndarë nga jeta shkrimtari dhe gazetari i njohur Shkëlzen Zalli. Prej ditës së sotme ai do t’i mungoj programeve të Radio Tiranës dhe letërsisë shqipe për fëmijë.

Gjatë karrierës së tij, Zalli u bë shumë i njohur për emisionet e fëmijëve si “Mikrofoni i qershizave”, “Kolovajsa e pasdites”, “Në vallen e rritjes sonë”. “Radio Tirana” e ka kujtuar shkrimtarin dhe gazetarin e ndjerë me anë të një poezie të shkruar prej tij.

Disa nga titujt më të njohur të shkruar prej Zallit janë: “Gjergji takon Skënderbeun”, “Ditari i maces”, “Pësimet e Benit”, “Treni me gaztorë” etj.

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit u shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes, e gjithë lexuesve të krijimtarisë së tij.

“Shkëlzen Zalli, një nga autorët më përfaqësues të letërsisë për fëmijë është ndarë sot nga jeta. Ai do të kujtohet gjithnjë për kontributin e çmuar, përmes librave të pafund që i la bibliotekës së librit shqip”, thuhet në njoftim. / KultPlus.com