Rusia mohon se ka shkaktuar krizë globale ushqimore

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, në një ofensivë diplomatike në Egjipt, ka hedhur poshtë pretendimet se Moska shkaktoi krizën globale të ushqimit, shkruan BBC.

Në një fjalim para ambasadorëve të Ligës Arabe në Kajro, ai tha se vendet perëndimore po shtrembërojnë të vërtetën rreth ndikimit të sanksioneve në sigurinë globale të ushqimit.

Ai akuzoi vendet perëndimore se po përpiqen të imponojnë dominimin e tyre mbi të tjerët, transmeton KultPlus.

Pjesa më e madhe e botës arabe dhe e Afrikës është e prekur keq nga mungesa e grurit të shkaktuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë.

Një marrëveshje historike e nënshkruar të premten për të rifilluar eksportet e drithërave të Ukrainës mbetet në balancë pasi Rusia sulmoi objektivat në portin e Odesa të shtunën.

Lavrov do të vazhdojë të vizitojë tre vende afrikane për të mbledhur mbështetje mes zemërimit për luftën. /KultPlus.com

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov/ EPA