Tetë filma për të parë gjatë 4 korrikut

Sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë 245 vjetorin e pavarësisë.

Fox News ka publikuar disa nga filmat më të pëlqyer e që lidhen me historinë e Amerikës, të cilët KultPlus i sjell më poshtë.

Lista më poshtë ka titujt me detaje të shkurta mbi përmbajtjen e tyre.

“The Patriot”

“Patrioti” është një histori rreth një babai që merr armët me ushtrinë amerikane për t’u hakmarrë ndaj atyre që i bënë keq.

“The Sandlot”

Bejsbolli njihet si njëri ndër sportet e preferuara të Amerikanëve.

Në këtë komedi, një ekip djemsh kalojnë disa aventura komike kur një çudi ndodh tek një fëmijë i vogël në lidhje me këtë sport.

“Jaws”

I njohur si një film tipik amerikan, “Jaws” gjeti një vend në historinë kinematografike si një nga filmat e parë të prodhuar ndonjëherë.

Ky film tregon për një sherif lokal që bashkohet me ekspertë të detarisë për të kapur një peshkaqen monstruoz.

“Hamilton”

Një nga hitet më të mëdha të Broadway në vite, “Hamilton” tregon historinë e etërve themelues të Amerikës

“Hamilton” nuk është një film tradicional, pasi është një regjistrim i drejtpërdrejtë i një performance nga kasti origjinal i Broadway.

“National Treasure”

Megjithëse më i rëndë për përmbajtjen imagjinare, “Thesari Kombëtar” dhe vazhdimi i tij “Libri i Sekreteve” – ​​tregon shumë për historinë Amerikane duke përdorur imagjinatën.

“Independence Day”

Ndërsa nuk ka të bëjë me historinë amerikane filmi”Dita e Pavarësisë” ka protagonistë aktorin Will Smith ku në film ai dhe shokët e tij të bashkohen për të luftuar kundër alienëve.

“Lincoln”

Konsiderohet si një nga filmat më të mirë të vitit 2012, Steven Spielberg, në këtë film Daniel Day Lewis ikona e filmit luan rolin e Abraham Lincoln.

“Captain America: The First Avenger”

Ekskluziviteti i Marvelit “Avengers” është bërë shpejt një nga më të mëdhenjtë në historinë e filmit, me “Avengers: Endgame” përkohësisht duke marrë vendin e parë në listën e filmave me fitimin më të lartë të të gjitha kohërave.