Vdes nga kanceri aktori, Sir Antony Sher

Aktori veteran Sir Antony Sher ka vdekur nga kanceri në moshën 72-vjeçare, ka njoftuar Royal Shakespeare Company (RSC), transmeton KultPlus.

Ai konsiderohej gjerësisht si një nga aktorët më të mirë klasikë bashkëkohorë të vendit, me një lidhje të gjatë me kompaninë.

Drejtori i tij artistik dhe bashkëshorti i Sir Antony, Gregory Doran, kishin marrë leje për t’u kujdesur për të.

Kompania tha se ishte “thellësisht e pikëlluar” nga lajmi.

Kryetari i RSC Shriti Vadera tha se aktori ishte “i dashur” në organizatë “dhe preku dhe pasuroi jetën e kaq shumë njerëzve”.

“Mendimet dhe ngushëllimet tona të sinqerta janë me Gregun, me familjen e Antony dhe miqtë e tyre në këtë kohë shkatërruese,” shtoi Catherine Mallyon, drejtore ekzekutive e RSC dhe Erica Ëhyman, drejtoreshë artistike në detyrë./KultPlus.com

Getty Images