Filmi ‘Zgjoi’ shfaqet suksesshëm në Stuttgart, salla e mbushur plotë duartroket

Filmi më i sukesshëm i kinematografisë së Kosovës, “Zgjoi”, po vazhdon pjesëmarrjen në festivale të ndryshme nëpër Evropë, shkruan KultPlus.

Në Stuttgart të Gjermanisë, filmi “Zgjoi” u shfaq pikërisht më 28 nëntor në shtëpinë prodhuese të filmave “Jip Film”, aty ku ishte e pranishme edhe Fahrije Hoti.

Ky film u shfaq me shumë sukses në këtë shtëpi prodhuese, e madje fundi u përcoll me duartrokitje nga e gjithë salla, e cila ishte e mbushur.

Jip Film ka njoftuar se filmi “Zgjoi” do të fillojë të shfaqet nëpër kinema nga marsi i vitit tjetër.

Filmi pëcjellë Fahrijen e cila është në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë. Ajo fillon një biznes bujqësor për ta siguruar mbijetësën e familjes së saj në një ambient tradicional patriarkal ku ambicia e saj për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë. Punët bujqësore fillojnë t’i ecin mbarë pos bletëve që janë shumë kaotike dhe agresive ndaj saj. Në rrugëtimin e saj për ta gjetur paqen me bletët, ajo fillon ta gjejë edhe paqen me veten për të jetuar në një situatë të re për të. /KultPlus.com