Vdes Nicholas Evans, autori i librit ‘The Horse Whisperer’

Autori Nicholas Evans, i cili shkroi ‘The Horse Whisperer’, ka vdekur pas një ataku kardiak në moshën 72-vjeçare, kanë konfirmuar përfaqësuesit e tij, transmeton KultPlus.

Një deklaratë nga United Agents tha se ata ishin “shumë të trishtuar për të njoftuar vdekjen e papritur të autorit të famshëm”.

I botuar në 1995, The Horse Whisperer shiti 15 milionë kopje në mbarë botën dhe është përkthyer në 40 gjuhë.

Ai u bë një film me Robert Redford, i lëshuar në vitin 1998.

Veprat e tjera të Evans përfshijnë The Brave, The Loop, The Divide dhe The Smoke Jumper.

Charlie King, drejtor menaxhues i Little, Brown Book Group tha për The Bookseller: “Nicholas Evans ishte një tregimtar mjeshtëror dhe një nga romancierët më të suksesshëm dhe më të dashur të brezit të tij.

“Bestselleri i tij përcaktues për epokën “Pëshpëritësi i kuajve” dhe katër romanet e tij pasuese janë shijuar nga miliona lexues anembanë botës. Ai do të mungojë shumë, por fjalët e tij do të jetojnë për vitet në vijim.”

I lindur në vitin 1950 në Worcestershire, Evans u arsimua në Shkollën Bromsgrove përpara se të lexonte drejtësi në Oksford.

Gjatë viteve 1970, ai punoi si gazetar në Evening Chronicle në Newcastle-upon-Tyne përpara se të kalonte në transmetim. Ai u specializua në politikën amerikane dhe çështjet e jashtme, duke përfshirë mbulimin e luftës në Bejrut.

Nga vitet 1980, Evans ishte duke punuar në London Weekend Television, duke prodhuar filma për Sir Laurence Olivier, Francis Bacon dhe David Hockney për The South Bank Show.

Pasi zhvilloi aftësitë e tij si skenarist me projekte ku luajtën Dame Peggy Ashcroft, Sir Ian Holm dhe më shumë, ai filloi punën në romanin e tij debutues, The Horse Whisperer, i cili u botua në 1995.

The Horse Whisperer ndjek një trajner kompleks dhe të talentuar i cili punësohet për të ndihmuar një adoleshente të plagosur dhe kalin e saj të kthehen në shëndet pas një dëmtimi të rëndë.

Historia u përshtat për ekranin e madh nga ylli i Hollivudit, Robert Redford, i cili drejtoi dhe prodhoi filmin dhe gjithashtu luajti si personazhi kryesor, me Scarlett Johansson duke luajtur rolin e kalorësit të ri Grace MacLean në rolin e saj të parë./ KultPlus.com