Fanella “Last Dance” e Michael Jordan shitet në ankand dhe vendos rekord botëror

Një fanellë e veshur nga ylli i basketbollit Michael Jordan gjatë një prej sezoneve më të famshme në karrierën e tij në NBA u shit për një rekord prej 10.1 milionë dollarë në një ankand në Nju Jork të enjten, përcjell KultPlus.

Shuma me tetë shifra ishte më shumë se dyfishi i vlerësimeve fillestare, duke vendosur një rekord të ri ankandi për një pjesë të relikeve sportive të veshura nga loja, sipas Sotheby’s, i cili organizoi shitjen.

Jordan veshi fanellën e Chicago Bulls në lojën e parë të finaleve të NBA-së të vitit 1998, kulmi i një sezoni të famshëm të njohur si “The Last Dance” që u shfaq në një seri dokumentarësh të vitit 2020 të ESPN dhe Netflix me të njëjtin emër.

Më 3 qershor 1998, Jordan e veshi fanellën për një ndeshje kundër Utah Jazz, duke shënuar 33 pikë në 45 minuta në humbjen e Bulls.

Bulls vazhduan të fitonin kampionatin pavarësisht ndarjeve të mëdha të brendshme që kishin ndikuar në sezonin e tyre, me Jordanin që fitoi unazën e tij të gjashtë të fituesve të NBA, duke u bërë njëri ndër lojtarët më të mirë në histori të kësaj loje. /KultPlus.com