‘Merrja një iso’, platformë digjitale për trashëgiminë kulturore të UNESCO-s

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka sjellë për të pasionuarit pas isopolifonisë shqiptare një platformë digjitale, sa të pasur aq edhe zbavitëse, për të kuptuar historinë dhe lojën e zërave të kësaj “Trashëgime Kulturore Botërore” të UNESCO-s.

Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mitrela Kumbaro.

E titulluar “Merrja një iso” kjo platformë është edhe në gjuhën angleze.

Në një postim në rrjetet sociale Kumbaro u shpreh se “si e diel që është dua të ndaj me ju një nga gjërat e bukura, madje shumë të bukura, të punëve që kemi bërë. Duket sikur të gjithë e njohim isopolifoninë shqiptare, disa e ndjejmë më shumë se jemi lindur e rritur me të, si puna ime,  disa janë mësuar me këtë lloj muzike që sot është pjesë e “Trashëgimisë Kulturore Botërore” e UNESCO-s, duke e dëgjuar në të gjitha festivalet e aktivitetet kulturore, disa janë kuriozë të kuptojnë se si këndohet kjo këngë me shumë zëra, ku çdo zë është unik, i papërsëritshëm, i pazëvendësueshëm dhe me një rol e kohë të vetën”.

“Ministria e Turizmit dhe Mjedisit të sjell këtë platformë digjitale, sa të pasur aq edhe zbavitëse, për të kuptuar isopolifonine shqiptare, historinë e saj, lojën e zërave.Ti mund të luash me to, mund të mësosh të këndosh dhe ti !Ama, e preferuara ime është “Vajzë e valëve” një poezi e jashtëzakonshme midis malit dhe detit të isopolifonisë himariote. Dhe mund ta ndash me miq te huaj sepse platforma është në anglisht! Përgëzime MEDIAMIX për këtë punë të arrirë dhe të gjithë bashkëpunëtorëve që e bënë të mundur”, tha Kumbaro.

17 vjet më parë, në 25 nëntor 2005, isopolifonia popullore shqiptare u shpall “Kryevepër e trashëgimisë gojore të njerëzimit”, e mbrojtur nga UNESCO. Ndaj kjo datë është një ditë historike, për mbarë trashëgiminë kulturore shqiptare, por dhe për vetë Shqipërinë./atsh/KultPlus.com