Për herë të parë pas 90 vjetësh, një hebre bëhet pjesë e ushtrisë gjermane

Rabini Zsolt Balla ka fituar punën si shef i ushtrisë në Gjermani, duke u bërë kështu i pari hebre që merr këtë pozitë në këtë shtet, 90 vjet pasi Adolf Hitleri kishte dëbuar hebrenjtë nga forcat e armatosura, në vitin 1930.

Balla nuk e dinte fare se ishte hebre dhe po ashtu djali i një të mbijetuari të Holokaustit, derisa kishte mbushur 9 vjet. Ai tani po i bashkohet ushtrisë gjermane, nëntë dekada pasi nazistët kishin orkestruar Holokaustin.

Balla do të betohet në një sinagogë në Leipzig, në lindje të Gjermanisë të hënën që vjen. Zyrtarët shpresojnë se emërimi i tij do të nxjerrë në pah fytyrën e hapur dhe të larmishme të forcave të armatosura moderne të vendit.

Por kjo vjen në sfondin e një serie skandalesh ekstremiste të ekstremit të djathtë brenda ushtrisë dhe policisë gjermane në vitet e fundit dhe mes niveleve në rritje të antisemitizmit në të gjithë vendin.

Vitin e kaluar forca elitare e komandos ushtarake, e njohur si KSK, u shpërbë pjesërisht pasi një raport gjeti ekstremizmin e ekstremit të djathtë brenda radhëve të saj, megjithëse Ministri i Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer njoftoi të martën se njësia e reformuar do të vazhdojë, pavarësisht thirrjeve për shpërbërje.

Edhe një njësi e veçantë elitare e policisë së shtetit, e quajtur SEK, u shpërbë javën e kaluar pasi oficerët e saj pohuan se kishin lavdëruar nazistët në një grup bisedash në internet. /koha/ KultPlus.com