Historia e jetës së Presidentit të Ukrainës Zelenskiy, e treguar në një libër të ri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy – nga komediani te lideri i kohës së luftës – është trajtuar me romanin grafik në biografinë e fundit të TidalWave Comics, “Pushteti politik: Volodymyr Zelenskyy”, transmeton KultPlus.

Shkëlqimi prej 22 faqesh, i publikuar të mërkurën, tregon historinë se si Zelenskiy, i cili dikur luante një president imagjinar në një shfaqje televizive, erdhi në pushtet në vitin 2019 duke premtuar se do t’i jepte fund një lufte me separatistët e mbështetur nga Moska në Ukrainën lindore. Ai nuk kishte përvojë politike kur mori detyrën si presidenti i gjashtë i vendit.

“Kush është ai? Çfarë e bën atë të shënojë? Pse është ai lideri i duhur për Ukrainën në këtë moment? Këto janë gjërat për të cilat isha kurioz kur fillova kërkimin,” tha shkrimtari Michael Frizell.

Artisti, Pablo Martinena, ka vizatuar gjithashtu biografi për David Beckham, Nelson Mandela dhe Donald Trump./ KultPlus.com